Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Przymiarki do TALOS

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 31 maja 2013

W dniach 8-10 czerwca br. odbędzie się prezentacja propozycji ośrodków naukowych i przemysłowych dotyczących przyszłego zestawu wyposażenia osobistego żołnierzy amerykańskich sił specjalnych.

Zdjęcie: US Army

W ramach prac nad nowym zestawem wyposażenia osobistego amerykańskich żołnierzy sił specjalnych, Tactical Assault Light Operator Suit (TALOS), dowództwo wojsk lądowych ds. badań, rozwoju i inżynierii (RDECOM) wystosowało 15 maja zapytanie do ośrodków naukowych, akademickich i przemysłu. W dokumencie zwrócono się z prośbą o przedstawienie propozycji i gotowych rozwiązań technicznych, które mogą zostać wykorzystane przy tworzeniu i konfigurowaniu TALOS.

Dowództwo oczekuje na odpowiedzi do dzisiaj, by między 8 a 10 czerwcem na terenie lub w pobliżu MacDill Air Force Base odbyć spotkanie z przedstawicielami wybranych podmiotów. Celem przedsięwzięcia jest określenie w ciągu roku, które z proponowanych rozwiązań jest możliwe do zastosowania i czy istnieje szansa na skierowanie TALOS do prób wojskowych w ciągu 3 lat.

Przedstawiciele RDECOM informują, że w skład zestawu ma wchodzić m.in. nowy mundur, elementy ochrony balistycznej, egzoszkielet, podsystem elektryczny, nowe urządzenia wymiany informacji oraz monitoringu stanu zdrowia. Wojsko oczekuje, że uda się wykorzystać najnowsze wyniki badań i prac rozwojowych, w tym np. osiągnięć specjalistów z Massachusetts Institute of Technology, którzy pracują nad nowym typem kamizelki kuloodpornej. Zamiast klasycznych materiałów wykorzystują oni płyn, który w ciągu milisekund zmienia się stan na stały w przypadku zmiany natężenia pola magnetycznego lub elektrycznego.

Do tej pory próby tworzenia bardzo skomplikowanych zestawów wyposażenia osobistego żołnierzy kończyły się niepowodzeniem, głównie ze względu na zbyt dużą masę podzespołów i niewystarczającą moc instalacji elektrycznej. Część rozwiązań – w tym np. egzoszkielety – nie wyszły natomiast poza etap prac badawczych. Wdrażone już zestawy charakteryzują się niższym poziomem wymagań technicznych (np. FELIN w służbie, 2010-10-21).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra