Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Sabotaż w czasie prób czołgu Arjun?

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 26 kwietnia 2008

Szef sztabu armii indyjskiej, gen. Deepak Kapoor poinformował o możliwości sabotażu w czasie zimowych prób czołgu Arjun. Rząd indyjski postanowił przeprowadzić w tej sprawie specjalne śledztwo.

Do sabotażu miało dojść w czasie poligonowych prób czołgu minionej zimy. Wystąpiły wówczas kłopoty z funkcjonowaniem dostarczanych przez niemiecką MTU 10-cylindrowych silników 838 KA 501 o mocy 1400 KM, sprzęgniętych z przekładnią Renk. Zdaniem ministra stanu w indyjskim resorcie obrony, Rai Inderjid Singla, jest mało prawdopodobne, by był to przypadek. Silniki tego typu są bowiem testowane w Indiach już od 15 lat, dotąd bez poważniejszych problemów.

Wymagania techniczne dotyczące nowego czołgu armia indyjska sformułowała 36 lat temu, w 1972. Prototyp Arjuna powstał w 1984. W 1988 przekazano pierwsze egzemplarze przedseryjne do testowania przez armię. Planowano wówczas, że powstanie 1500 nowych czołgów. 8 lat temu armia indyjska zamówiła 124 Arjuny. Ciągle jednak trwają próby czołgu, bo nie spełnia on wielu stawianych wymagań. Według oficerów nadzorujących program, wymaga on jeszcze wielu zmian, by nadawać się do wykonywania misji bojowych. Bardzo krytycznie do Arjuna jest nastawiony sam gen. Kapoor, intensywnie szukający dostawców uzbrojenia poza Indiami (Oferta dla Indii).

14 przekazanych w ubiegłym armii czołgów Arjun zostało zwróconych wytwórni z długą listą wad. Obejmuje ona m.in. braki w systemie kierowania ogniem, marną celność ognia, niską prędkość w trudnych warunkach terenowych, a także awarie w wysokich temperaturach, przekraczających 50oC.

Specjalna komisja udała się do wytwórni w Avadi, gdzie produkowane są Arjuny. Tam najprawdopodobniej mogło dojść do sabotażu.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.