Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

EADS Socata dla konsorcjum DAHER?

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 29 kwietnia 2008

Koncern EADS zamierza sprzedać swój oddział General Aviation - Socata - francuskiemu konsorcjum lotniczo-obronno-nuklearno-samochodowemu DAHER. Rozmowy trwają.

EADS szuka sposobów na pokrycie start związanych z gwałtownym spadkiem kursu dolara i nieplanowanym zwiększeniem nakładów na program budowy samolotu A380. Jednym z nich podwyżka cen katalogowych oferowanych samolotów, którą ogłoszono kilka dni temu. Innym sprzedaż niektórych wytwórni i oddziałów. Negocjacje na ten temat trwają już wiele miesięcy, na razie bez powodzenia (Fiasko sprzedaży części zakładów EADS).

EADS Socata to oddział koncernu, wywodzący się ze znanej, powstałej w 1911 wytwórni Morane-Saulnier, zajmujący się produkcją lekkich samolotów, takich jak turbośmigłowe TBM850 i tłokowe TB30, ale także struktur samolotów pasażerskich (prawie połowa sprzedaży). Wspólnie z DAHER wytwarza m.in. elementy samolotu A350. Teraz współpraca miałaby zaowocować wejściem kapitałowym DAHER do oddziału EADS. Na razie obie strony nie komentują informacji o sprzedaży, choć nie zaprzeczają doniesieniom o zaawansowanych rozmowach.

DAHER oferuje usługi produkcyjne, integracyjne, serwisowe i transportowe w kilku branżach. Jest zaangażowany w obsługę elektrowni atomowych w kilku krajach Europy. Oferuje też transport specjalny dla przemysłu zbrojeniowego i armii. W branży lotniczej współpracuje nie tylko z EADS, ale też m.in. Gulfstreamem i Embraerem.

EADS Socata osiągnęła w 2006 sprzedaż równą 228 mln Euro, aż o 21% więcej niż w 2005.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.