Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Amerykańskie RPG-7 w Peru

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 02 sierpnia 2013

Podczas defilady z okazji 192. rocznicy uzyskania przez Peru niepodległości, maszerujący żołnierze zaprezentowali niecodzienną broń - amerykańskie kopie 40-mm granatników RPG-7.

O ile bardzo dobrze znane są oryginalne rakietowe granatniki przeciwpancerne RPG-7, których od czasów ZSRR powstało ponad 9 milionów, jak też ich chińskie (typ 69) i irańskie kopie, o tyle amerykańska odmiana - Airtronic USA RPG-7 (USA) nadal jest rzadko spotykaną ciekawostką / Zdjęcie: Xinhua

Podczas parady cywilnej i wojskowej zorganizowanej 29 lipca w Limie z okazji 192. rocznicy uzyskania przez Peru niepodległości, defilujące przed prezydentem Humalą alejami tego miasta oddziały specjalne zaprezentowały najnowszą używaną broń. Poza efektowym malowaniem twarzy w postaci białych i zielonych czaszek, uwagę przyciągały 40-mm granatniki przeciwpancerne przypominające typowe rosyjskie RPG-7, ale wyposażone w zestawy szyn Picatinny i teleskopową kolbę.

Opracowana przez Airtronic USA kopia 40-mm radzieckiego granatnika przeciwpancernego nazwana RPG-7 (USA). Na zdjęciu pierwszy prototyp z numerem seryjnym 1001. Rurę granatnika zaopatrzono w siedem szyn montażowych / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

Były to zademonstrowane po raz pierwszy w 2009 na SHOT Show kopie granatników RPG-7 opracowane przez Airtronic USA na zlecenie amerykańskich oddziałów specjalnych. Początkowo nosiły nazwę RPG-7-USA, która później zmieniono na RPG-7 (USA). Rurę wyrzutni wyposażono w aż siedem uniwersalnych szyn montażowych, rozmieszczonych ze wszystkich stron. Można na nich zamocować różnego rodzaju wyposażenie – od celowników optoelektronicznych i mechanicznych przyrządów celowniczych, po dodatkowy chwyt pistoletowy czy kolbę o regulowanej długości rodem z karabinka M4.

Podczas parady z okazji 192. rocznicy uzyskania niepodległości przez Peru w rękach maszerujących żołnierzy oddziałów specjalnych pokazano kilka granatników RPG-7 (USA) / Zdjęcie: InfoSur Hoy

Wyrzutnia nie została wykonana z odlewu, jak to miało miejsce w rosyjskim oryginale, ale ze stopu stali lufowej 4140/4150. Dzięki temu amerykański RPG-7 jest bardziej wytrzymały, nie grozi mu przypadkowe rozerwanie lufy. Zwiększa to także celność i zasięg granatnika, według producenta wynosi on 1000 m. Sama rura ma żywotność tysiąca strzałów. Bez dodatkowego wyposażenia RPG-7 (USA) ma masę 6,35 kg i długość 909 mm.

Przedstawiciele producenta twierdzą, że testowali broń na wszystkich dostępnych na świecie 40-mm granatach rakietowych i wyrzutnia jest do nich dostosowana. Chodziło o możliwość wykorzystania podczas działań specjalnych zdobycznej amunicji, która mogłaby być używana w granatniku o znanym pochodzeniu, dodatkowo wyposażonym w zaawansowane, optoelektroniczne przyrządy celownicze.

Dwa granatniki Airtronic USA Mk 777 w różnym malowaniu i ukompletowaniu. Rura wyrzutni w tym przypadku jest kompozytowo-stalowa, co zmniejsza znacząco masę do 3,5 kg (w porównaniu z 6,5 kg w przypadku oryginalnej rosyjskiej konstrukcji), ale ogranicza też żywotność broni do 250 strzałów / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

Nowszą odmianą RPG-7 (USA) jest zaprezentowana w 2010 na AUSA kolejna kopia rosyjskiego granatnika nazwana przez Airtronic Mk 777 (AUSA – Mk 777, czyli amerykański RPG-7, 2010-10-27). Dzięki szerokiemu wykorzystaniu materiałów kompozytowych, owiniętych dookoła cieńszej rury wyrzutni udało się zmniejszyć masę broni do 3,5 kg. Niestety, zostało to okupione zmniejszeniem jej żywotności do 250 strzałów. Sam granatnik jest też nieco dłuższy od RPG-7 (USA) mierzy 915 mm.

Nie ujawniono informacji, kiedy Airtronic USA podpisał kontrakt na dostawę RPG-7 (USA) do Peru, ani ile granatników zostało dostarczonych i za jaką cenę.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.