Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Amerykańskie RPG-7 w Peru

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 02 sierpnia 2013

Podczas defilady z okazji 192. rocznicy uzyskania przez Peru niepodległości, maszerujący żołnierze zaprezentowali niecodzienną broń - amerykańskie kopie 40-mm granatników RPG-7.

O ile bardzo dobrze znane są oryginalne rakietowe granatniki przeciwpancerne RPG-7, których od czasów ZSRR powstało ponad 9 milionów, jak też ich chińskie (typ 69) i irańskie kopie, o tyle amerykańska odmiana - Airtronic USA RPG-7 (USA) nadal jest rzadko spotykaną ciekawostką / Zdjęcie: Xinhua

Podczas parady cywilnej i wojskowej zorganizowanej 29 lipca w Limie z okazji 192. rocznicy uzyskania przez Peru niepodległości, defilujące przed prezydentem Humalą alejami tego miasta oddziały specjalne zaprezentowały najnowszą używaną broń. Poza efektowym malowaniem twarzy w postaci białych i zielonych czaszek, uwagę przyciągały 40-mm granatniki przeciwpancerne przypominające typowe rosyjskie RPG-7, ale wyposażone w zestawy szyn Picatinny i teleskopową kolbę.

Opracowana przez Airtronic USA kopia 40-mm radzieckiego granatnika przeciwpancernego nazwana RPG-7 (USA). Na zdjęciu pierwszy prototyp z numerem seryjnym 1001. Rurę granatnika zaopatrzono w siedem szyn montażowych / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

Były to zademonstrowane po raz pierwszy w 2009 na SHOT Show kopie granatników RPG-7 opracowane przez Airtronic USA na zlecenie amerykańskich oddziałów specjalnych. Początkowo nosiły nazwę RPG-7-USA, która później zmieniono na RPG-7 (USA). Rurę wyrzutni wyposażono w aż siedem uniwersalnych szyn montażowych, rozmieszczonych ze wszystkich stron. Można na nich zamocować różnego rodzaju wyposażenie – od celowników optoelektronicznych i mechanicznych przyrządów celowniczych, po dodatkowy chwyt pistoletowy czy kolbę o regulowanej długości rodem z karabinka M4.

Podczas parady z okazji 192. rocznicy uzyskania niepodległości przez Peru w rękach maszerujących żołnierzy oddziałów specjalnych pokazano kilka granatników RPG-7 (USA) / Zdjęcie: InfoSur Hoy

Wyrzutnia nie została wykonana z odlewu, jak to miało miejsce w rosyjskim oryginale, ale ze stopu stali lufowej 4140/4150. Dzięki temu amerykański RPG-7 jest bardziej wytrzymały, nie grozi mu przypadkowe rozerwanie lufy. Zwiększa to także celność i zasięg granatnika, według producenta wynosi on 1000 m. Sama rura ma żywotność tysiąca strzałów. Bez dodatkowego wyposażenia RPG-7 (USA) ma masę 6,35 kg i długość 909 mm.

Przedstawiciele producenta twierdzą, że testowali broń na wszystkich dostępnych na świecie 40-mm granatach rakietowych i wyrzutnia jest do nich dostosowana. Chodziło o możliwość wykorzystania podczas działań specjalnych zdobycznej amunicji, która mogłaby być używana w granatniku o znanym pochodzeniu, dodatkowo wyposażonym w zaawansowane, optoelektroniczne przyrządy celownicze.

Dwa granatniki Airtronic USA Mk 777 w różnym malowaniu i ukompletowaniu. Rura wyrzutni w tym przypadku jest kompozytowo-stalowa, co zmniejsza znacząco masę do 3,5 kg (w porównaniu z 6,5 kg w przypadku oryginalnej rosyjskiej konstrukcji), ale ogranicza też żywotność broni do 250 strzałów / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

Nowszą odmianą RPG-7 (USA) jest zaprezentowana w 2010 na AUSA kolejna kopia rosyjskiego granatnika nazwana przez Airtronic Mk 777 (AUSA – Mk 777, czyli amerykański RPG-7, 2010-10-27). Dzięki szerokiemu wykorzystaniu materiałów kompozytowych, owiniętych dookoła cieńszej rury wyrzutni udało się zmniejszyć masę broni do 3,5 kg. Niestety, zostało to okupione zmniejszeniem jej żywotności do 250 strzałów. Sam granatnik jest też nieco dłuższy od RPG-7 (USA) mierzy 915 mm.

Nie ujawniono informacji, kiedy Airtronic USA podpisał kontrakt na dostawę RPG-7 (USA) do Peru, ani ile granatników zostało dostarczonych i za jaką cenę.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.