Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Wstrzymane loty brytyjskich Super Pum

Lotnictwo cywilne, 25 sierpnia 2013

Dwa brytyjskie przedsiębiorstwa zdecydowały o zawieszeniu lotów śmigłowców Eurocopter Super Puma. To skutek katastrofy sprzed 2 dni.

Wydobywanie szczątków rozbitego śmigłowca / Zdjęcie: RNLI

Katastrofa Super Pumy z piątku to już piąty wypadek śmigłowca tego typu u wybrzeży Szkocji w ciągu 4 lat. Śmigłowiec leciał z platformy Borgsten Dolphin koncernu Total na lotnisko Sumburgh. Wpadł do wody ok. 3 przed celem (Katastrofa Super Pumy, 2013-08-24). Według ostatecznych informacji, w katastrofie zginęły 4 osoby, pracownicy Totala – 46-letni Duncan Munro, 45-letnia Sarah Darnley, 59-letni Gary McCrossan i 57-letni George Allison. 2 z 14 uratowanych osób (było wśród nich 2 członków załogi), pozostają w szpitalu. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Operatorem rozbitego śmigłowca byłą kanadyjska CHC. I to właśnie ona zdecydowała się na wstrzymanie lotów posiadanych Super Pum. W jej ślady poszedł posiadacz 4 śmigłowców tego typu – brytyjski Bond. Jest to zgodne z rekomendacją Grupy sterującej bezpieczeństwa śmigłowców (Helicopter Safety Steering Group, HSSG) brytyjskiego morskiego przemysłu naftowego.

HSSG zamierza monitorować sytuację. Jeśli będzie taka możliwość, zaleci przywrócenie do lotów Super Pum, być może wybranych wersji. Mniejsze obostrzenia będą dotyczyć lotów z ładunkami, bez pasażerów.

Od 2009 na Morzu Północnym zdarzyły się 4 wypadki Super Pum, nie licząc piątkowej katastrofy. W lutym 2009 wypadek przeżyło 18 osób, a w kwietniu tamtego roku w katastrofie śmigłowca lecącego z platformy BP Miller zginęło 16 osób. W maju 2012 uratowano 14 osób po kolejnym wypadku, a w październiku 2012 wypadek przeżyło 19 osób.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.