Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Satelity Goniec-M na orbitach

Astronautyka, 12 września 2013

Wczoraj rakieta nośna Rokot wystartowała z kosmodromu Plesieck, wynosząc 3 satelity Goniec-M. Dziś znalazły się one na wyznaczonych orbitach.

Start rakiety nośnej Rokot / Zdjęcie: GKNCP im. Chruniczewa

Rakieta nośna Rokot z blokiem przyspieszającym Briz-KM wystartowała z wyrzutni nr 3 płaszczyzny nr 133 kosmodromu Plesieck, wczoraj o 23:23 UTC. Na jej pokładzie znajdowały się trzy satelity telekomunikacyjne Goniec-M (14, 16, 17). Dziś o 2:26 kontrolę nad rakietą przejął Główny doświadczalny ośrodek kosmiczny im. Titowa. 2 minuty później oddzielił się blok przyspieszający, a 4:07 UTC satelity oddzieliły się od niego.

Wczorajszy start rakiety typu Rokot był pierwszym po wstrzymaniu ich użytkowania po nieudanej misji wyniesienia na orbitę satelity Geo-IK2 ze stycznia br. Roskosmos zniósł zakaz na początku sierpnia po poprawieniu konstrukcji bloku przyspieszającego.

Lekkie rakiety Rokot to przebudowane wojskowe rakiety balistyczne UR-100N (RS-18). Ich eksploatację rozpoczęto w 2002. Do tej pory zrealizowano 16 startów, z których 3 okazały się nieudane (Geo-IK-2 na niewłaściwej orbicie, 2011-02-01). W dwóch przypadkach satelity wyszły na niewłaściwe orbity, a w trzecim awarii uległ drugi stopień rakiety.

Goniec-M to satelity telekomunikacyjne (zmodyfikowane wojskowe Strieła-3) krążące na kołowej orbicie na wysokości ok. 1400 km. Ponieważ nie jest to orbita geostacjonarna, satelity mogą być wykorzystywane przez użytkowników czasowo. W pełni rozwinięta sieć 12 satelitów Goniec-M ma obsługiwać do 200 tys. abonentów. Szybkość transmisji systemów pokładowych sięga 64 kB/s. Po dzisiejszym sukcesie sieć zapewnia całodobową łączność na północy, na szerokości Moskwy przerwy sięgają pół godziny, a na równiku 2,5-3 h.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.