Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Buławy do przeglądu

Marynarka wojenna, 17 września 2013

MO FR zdecydowało, że wszystkie rakiety balistyczne Buława z partii, w której skład wchodził egzemplarz użyty do nieudanej próby, zostaną poddane specjalnemu przeglądowi.

Zastępca przedstawiciela Komisji wojskowo-przemysłowej przy rządzie FR, Oleg Boczkariew poinformował, że cała ostatnio wyprodukowana partia rakiet balistycznych Buława zostanie poddana specjalnemu przeglądowi. Jego zakres zostanie sprecyzowany po zakończeniu prac komisji badającej przyczyny niepowodzenia próby z 6 sierpnia (Nieudany test Buławy, 2013-09-07), które mogą potrwać kilka tygodni. Przegląd partii rakiet ma przeprowadzić Wotkinskij Zawod z Udmurtii – producent zarówno Buław, jak i lądowych rakiet strategicznych Topol-M.

Boczkariew nie wykluczył, że przeglądy mogą zostać przeprowadzone w miejscach przechowywania rakiet. Jeśli będzie to możliwe ze względów technicznych. Pozwoliłoby to na ograniczenie kosztów.

Jeszcze w tym roku mają zostać przeprowadzone kolejne testy Buław. Boczkariew poinformował, że w testach będą użyte rakiety z partii, do której należała feralna Buława. Oczywiście, dopiero po przeglądach i ewentualnych modyfikacjach.

Komisji badającej przyczyny niepowodzenia przewodniczy dowódca WMF, adm. Wiktor Czirkow. Według nieoficjalnych informacji, określono już powód awarii. Miało nim być niepełne otwarcie owiewki silnika drugiego stopnia rakiety. Wszystko wskazuje na to, że odpowiedzialna za to część była nieprawidłowo wykonana. Określono już wytwórnię, w której ona powstała – Permskie przedsiębiorstwo naukowo-produkcyjne Iskra.

Specjaliści wskazują na to, że podobna była przyczyna niepowodzenia testu Buławy z lipca 2010. Wówczas również stwierdzono, że przyczyną awarii było złe funkcjonowanie owiewki między pierwszym a drugim stopniem rakiety. I nie był to błąd konstrukcyjny, a wadliwe wykonanie.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra