Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Hetman Sahajdaczny w składzie sił NATO w Afryce

Marynarka wojenna, 25 września 2013

24 września z portu w Sewastopolu wyszła w morze ukraińska fregata rakietowa Hetman Sahajdaczny. Będzie ona prowadzić razem z zachodnimi jednostkami antypiracką operację Ocean Shield.

Hetman Sahajdaczny po modernizacji, którą przeszedł w okresie 2006 – 2007 w Stoczni Nikołajewskiej (koszt – 15 mln hrywien) / Zdjęcie: VMSU

Hetman Sahajdaczny mocą decyzji władz w Kijowie dołączy do morskich sił NATO działających na wodach oblewających Róg Afryki i w akwenie Zatoki Adeńskiej. Tam, razem z zachodnimi jednostkami, weźmie udział w antypirackiej operacji Ocean Shield (HNMLS Rotterdam ostrzelany u wybrzeży Somalii, 2012-10-26).

Hetman Sahajdaczny, okręt typu Kriwak III projektu 1135, spodziewany jest w swojej nowej bazie operacyjnej, którą jest port Dżibuti we wschodniej Afryce, 8 października 2013. Wówczas rozpocznie się przewidziana na 162 dni tura operacyjna okrętu.

25 lipca 2013 wysokiej rangi delegacja wojskowa Sojuszu Atlantyckiego z zastępcą dowódcy sił NATO – brytyjskim generałem sir Richardem Shirreffem na czele, odwiedziła w Sewastopolu przygotowującą się do misji fregatę – okręt flagowy floty ukraińskiej, rozmawiając na jego pokładzie z jej głównodowodzącym, admirałem Jurijem Ilinem.

Pokład lotniczy fregaty ze śmigłowcem Ka-27 w zawisie / Zdjęcie: Igor Terochin

Nie jest to pierwsza misja Hetmana Sahajdacznego w składzie sił morskich NATO. Okręt brał udział w okresie od 30 maja do 2 sierpnia 2008 w antyterrorystycznej operacji Active Endeavour na wodach Morza Śródziemnego. Poprzednio uczestniczyły w niej dwie inne jednostki ukraińskiej floty – fregata Ternopil (25 maja – 3 lipca 2007) i korweta Łuck (24 listopada – 11 grudnia 2007).

Hetman Sahajdaczny – okręt o długości 123 m i wyporności ponad 3 150 t, wyposażony jest w śmigłowiec rozpoznawczy Ka-27, bardzo przydatny w działaniach antypirackich. Dla Polaków istotne jest także, że patronem jednostki jest bohater dwóch narodów, wódz Kozaków, obrońca Rzeczpospolitej – hetman Piotr Konaszewicz Sahajdaczny.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.