Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

115 tysięcy ofiar w Syrii

Strategia i polityka, 01 października 2013

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka opublikowało nowe zestawienie dotyczące liczby ofiar dwuipółletniej wojny domowej w tym państwie.

Opublikowane zestawienie ofiar 2,5-letniej wojny domowej w Syrii nie uwzględnia m.in. jeńców, przetrzymywanych przez obie strony konfliktu. Szacuje sie, że w rękach rebeliantów znajduje się ponad 3 tys. żołnierzy reżimu. Podobne dane dotyczące członków ugrupowań rebelianckich są trudne do opracowania, jednak uważa się, że może chodzić o kilkadziesiąt tysięcy osób / Zdjęcie: Ya Liban

Według najnowszych statystyk liczba ofiar 2,5-letniej wojny domowej w Syrii sięgnęła już co najmniej 115 tys.. Najwięcej z nich, bo aż 47 206 to walczący po stronie reżimu Baszara al-Asada żołnierze, ochotnicy, członkowie naprędce tworzonych milicji oraz bojownicy libańskiego Hezbollahu. Tych ostatnich miało zginąć 174.

Zdecydowanie mniejsze straty odnieśli rebelianci, wśród których życie straciło do tej pory 23 707 osób, w większości cywilów, którzy chwycili za broń. Znacznie mniej ofiar jest po stronie dezerterów z armii reżimowej (2 176). Blisko 4,5 tys. zabitych to albo bojownicy pochodzący zza granicy, albo ci których nie udało się zidentyfikować.

Wiele z powodu wojny domowej ucierpieli cywile. Szacuje się, że do dzisiaj śmierć poniosło 41 533 osób niezwiązanych z żadną ze stron konfliktu, w tym 6 087 dzieci i 4 079 kobiet. Zdecydowanie więcej z nich musiało uciec z kraju w obawie przed skutkami toczonych walk. Według ostatnich raportów ONZ, liczba Syryjczyków, którzy opuścili ojczyznę przekroczyła już 2 mln (Juz 2 mln uchodźców w Syrii, 2013-09-04).

Najnowsze zestawienie ofiar 2,5-letniego konfliktu potwierdza dramatyczną sytuację, w jakiej znalazła się Syria. Targana walkami wewnętrznymi, w coraz większym stopniu przypomina państwo upadłe. Zwłaszcza biorąc pod uwagę krytyczny stan syryjskiej gospodarki (Cierpiąca syryjska gospodarka , 2013-07-01), a także katastrofę demograficzną, jaka spotkała ten kraj (Syria się wyludnia, 2013-07-17).

Wiele wskazuje też na to, że w najbliższym czasie nie można liczyć na wyraźną poprawę sytuacji, a wręcz przeciwnie. Intensyfikacja walk pomiędzy świeckimi i fundamentalistycznymi ugrupowaniami rebeliantów, a także coraz częstsze przypadki ataków grup rebelianckich na zamieszkujących północ kraju Kurdów (Syryjscy Kurdowie walczą z al-Kaidą, 2013-08-01), grożą dalszą destabilizacją kraju oraz drastycznym wzrostem liczby ofiar wojny domowej.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.