Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rooivalki wesprą MONUSCO?

Lotnictwo wojskowe, 14 października 2013

W mediach pojawiły się doniesienia o wysłaniu śmigłowców uderzeniowych Rooivalk jako wsparcia misji w Kongu. Jednak ostateczna decyzja w tej sprawie zależy od władz ONZ.

16. eskadra SAAF, stacjonująca w bazie lotniczej Bloemspruit, ma w składzie 11 Rooivalków. Nieoficjalnie mówi się, że z 3 z nich zostaną wysłane do Konga w ramach MONUSCO / Zdjęcie: miragec14.blogspot

Niedawno w Internecie pojawiło się zdjęcie śmigłowca uderzeniowego Denel AH-2 Rooivalk pomalowanego na biało. Na tej podstawie kilka portali wysnuło przypuszczenie, że wiropłaty tego typu mogą w niedługim czasie wziąć udział w jednej z misji pokojowych pod egidą ONZ (Operacyjny Rooivalk... po 36 latach, 2011-04-04).

Spekulacjom przydaje wiarygodności wywiad południowoafrykańskiego portalu defenceweb z oficerem prasowym Dowództwa operacji połączonych South African National Defence Force (SANDF, narodowych sił obrony RPA) kpt. Zamo Sithole, który potwierdził, że 3 Rooivalki z 16. eskadry South African Air Force (SAAF, wojska lotnicze RPA), dołączą do lotnictwa Brygady Interwencyjnej MONUSCO (Misji Stabilizacyjnej Organizacji Narodów Zjednoczonych w Demokratycznej Republice Konga). Śmigłowce trafią do Konga przed końcem br. wraz z personelem obsługi naziemnej – stwierdził kpt. Sithole.

Zaprzecza temu sierpniowa wypowiedź szefa Dowództwa operacji połączonych SANDF, gen. broni Derricka Mgwebi’ego, który stwierdził, że RPA nie ma nic do powiedzenia w sprawie wysłania Rooivalków w składzie MONUSCO. RPA jest krajem, który zaoferował udział swoich wojsk (w MONUSCO), ale nie decyduje, jakie jednostki zostaną w niej użyte. ONZ wie, jakie są możliwości bojowe Rooivalka. Jednak wszelkie decyzje dotyczące wysłania do Konga śmigłowców tego typu pozostają w gestii Departamentu Operacji Pokojowych ONZ. Dopóki nie otrzymamy oficjalnej informacji, że ONZ chce wysłać Rooivalki do Konga, żaden wiropłat z 16. eskadry nie opuści terenu RPA – podsumował gen. Mgwebi.

Dostępne w Internecie informacje mówią, że nowy kamuflaż naniesiono na 1-2 Rooivalkach. Nie wiadomo, jak długo miałaby trwać ich misja w Kongu, ani też ilu oficerów i żołnierzy SAAF zostałoby wysłanych w jej ramach. Prawdopodobnie Rooivalki wspierające siły MONUSCO zostałyby uzbrojone w 4 wyrzutnie 70-mm niekierowanych pocisków rakietowych. Standardowym uzbrojeniem śmigłowca jest 20-mm działko F2, zabudowane pod nosową częścią kadłuba, z zapasem 700 pocisków.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.