Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Modernizacja F-15I

Lotnictwo wojskowe, 16 października 2013

Wojska lotnicze Izraela rozpoczęły modernizację samolotów wielozadaniowych F-15I Ra’am.

Izrael ma obecnie w służbie 25 samolotów F-15I Ra’am / Zdjęcie: US Air Force

Boeingi F-15I są jednymi z podstawowych samolotów wielozadaniowych używanych przez Hejl HaAwir (wojska lotnicze Izraela). Niedawno rozpoczęto kolejną modernizację ich starszych braci – F-15A/B/C/D Baz (Modernizacja izraelskich F-15 , 2013-03-21).

Izrael zamówił 25 F-15I w styczniu 1994. Pierwszy samolot oblatano 12 września 1997. Ra’amy rozpoczęły służbę rok później.  

F-15I odpowiada konstrukcyjnie F-15E Strike Eagle, jednak jego część jego wyposażenia, głównie układy walki elektronicznej i samoobrony, a także holograficzny wskaźnik przezierny i nahełmowy system celowniczy, została opracowana przez izraelskie przedsiębiorstwa.

Obecnie Ra’amy nie zapewniają już takiej przewagi nad przeciwnikiem jak kilka lat temu, ponieważ okoliczni potentaci – Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie – dozbroili się kupując Eurofightery i F-16E/F Block 60. Z tego powodu dowództwo Hejl HaAwir zadecydowało o modernizacji F-15I.

W celu zachowania Ra’amów jako podstawowych samolotów uderzeniowych dalekiego zasięgu, wdrożonych zostanie wiele nowych układów awionicznych.

Jak mówi płk Shimon Tsentsiper, dowódca warsztatów remontowych nr 22 w bazie lotniczej Tel Nof, odpowiedzialnych także za unowocześnienie F-15 Baz, wymagane jest, aby F-15I miały zdolności do wykonywania wielu różnorodnych misji. Prowadzona modernizacja przystosuje je do tego.

Jednym z elementów modernizacji Ra’amów jest zabudowanie drugiego komputera misji. Wymiana starego urządzenia spowodowały problemy z funkcjonowaniem podłączonego do niego wyposażenia. Dlatego też musieliśmy zabudować drugi komputer i oprogramowanie, za pośrednictwem którego podłączono wyposażenie do starego komputera i połączyć nowe urządzenia z nowym komputerem. Była to poważna zmiana, ale niezbędna – podkreśla płk Tsentsiper.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.