Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pożarniczy Ka-32A11WS dla Białorusi

Lotnictwo cywilne, 24 października 2013

Koncern Wiertalioty Rossii dostarczy Białorusi śmigłowiec pożarniczy Ka-32A11WS.

Śmigłowiec Ka-32A11WS, należący do MCzS FR / Zdjęcie: Wiertalioty Rossii

Koncern Wiertalioty Rossii podpisał z mińskim wydziałem Ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych kontrakt na dostawę śmigłowca Ka-32A11WS przystosowanego do gaszenia pożarów. Będzie on używany do akcji gaśniczych w przypadku pożarów najwyższych budynków w tym mieście.

Wiropłat, z zabudowanym działkiem wodno-pianowym, będzie pierwszym tego rodzaju, używanym przez służby ratownicze naszych wschodnich sąsiadów. Jego dostawa ma być zrealizowana w przyszłym roku.

W ramach rozwoju infrastruktury, w Mińsku powstaje obecnie coraz więcej nowych wysokościowców. Apartamentowiec Parus i kompleks biurowy Royal Plaza mają ponad 130 m wysokości, a budynek Gazpromu i Mińskie Wieże – ponad 150 m.

Gaszenie pożarów na takich wysokościach jest niemożliwe bez specjalistycznego sprzętu, a jednym z najskuteczniejszych środków jest śmigłowiec. Do podobnego wniosku doszły władze Tokio, które niedawno zamówiły zestaw do gaszenia pożarów wysokich budynków, zabudowany w śmigłowcu Eurocopter EC225 (SkyCannon dla EC225, 2013-08-20).

Według producenta Ka-32A11WS jest szczególnie dobrze przystosowany do gaszenia pożarów, dzięki zastosowaniu układu współosiowych wirników nośnych, zapewniającemu dobrą stateczność w zawisie w turbulentnym powietrzu, co pozwala mu na zbliżenie się do źródła pożaru. Dostępnych jest także 40 opcji różnorodnego specjalistycznego wyposażenia.

Na początku br. Ka-32A11WS został uznany za symbol Global Helicopter Firefighting Initiative (GHFI – globalnej śmigłowcowej inicjatywy pożarniczej). Latem wiropłaty tego typu walczyły z pożarami na Sumatrze.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.