Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Krzysztof Krystowski odwołany

Przemysł zbrojeniowy, 30 października 2013

Rada Nadzorcza PHO (dawny Bumar) odwołała w trybie natychmiastowym prezesa Krzysztofa Krystowskiego i jedną z jego zastępczyń. Grupa pogrąża się w coraz większym kryzysie.

Rada Nadzorcza Polskiego Holdingu Obronnego (PHO, dawny Bumar) odwołała dziś w trybie natychmiastowym prezesa zarządu, Krzysztofa Krystowskiego. Do pełnienia obowiązków prezesa został wyznaczony wiceprezes Marcin Idzik, który do tej pory odpowiadał w zarządzie PHO za sprzedaż i marketing. Zanim w czerwcu 2012 przeszedł do Bumaru, od listopada 2009 był wiceministrem obrony narodowej odpowiedzialnym za zakupy uzbrojenia i sprzętu wojskowego. W MON pracował od początku 2008, najpierw jako radca generalny-pełnomocnik MON ds. procedur antykorupcyjnych, a od czerwca 2009 jako dyrektor biura ds. procedur antykorupcyjnych.

Rada Nadzorcza odwołała również Agnieszkę Rajczuk-Szczepańską, wiceprezes zarządu ds. personalnych. Wcześniej pracowała w spółkach grupy Impel.

Krzysztof Krystowski kierował Bumarem, a potem PHO od kwietnia 2012. W latach 2003-2006 był wiceministrem gospodarki, odpowiedzialnym m.in. za innowacyjność gospodarki, nadzór nad przemysłem lotniczo-zbrojeniowym i offsetem. Na nim spoczywa odpowiedzialność za fiasko pozyskania przez polską gospodarkę kluczowych korzyści technologicznych związanych z zakupem samolotów wielozadaniowych F-16. W latach 1995-2003 był związany z grupą spółek ochroniarskich Impel.

W maju br. kierowany przez Krzysztofa Krystowskiego zarząd Bumaru, ogłosił rezygnację ze starej nazwy i przyjęcie nowej, Polski Holding Obronny (Koniec Bumaru, 2013-05-23). Zabieg miał dopomóc we włączeniu do pogrążającej się w coraz większym kryzysie Grupy Huty Stalowa Wola i wojskowych przedsiębiorstw remontowo-produkcyjnych. Zarządy i załogi przedsiębiorstw pozostających poza byłym Bumarem obawiały się drenażu środków finansowych i w konsekwencji likwidacji ich przedsiębiorstw.

We wrześniu br. premier Donald Tusk podczas wizyty w Wojskowych Zakładach Mechanicznych w Siemianowicach Śląskich, zapowiedział powołanie Polskiej Grupy Zbrojeniowej (Koniec PHO, 2013-09-16). Powiedział wtedy: przebrandowienie Bumaru nie było alternatywą dla przyjętych przez rząd rozwiązań, a jedynie próbą poprawienia wizerunku. Wcześniej 26 października 2012 w HSW premier oświadczył, że pomysł łączenia Huty z Bumarem będzie wnikliwie analizowany. Dla mnie, mówił wtedy premier, Huta jest liderem tych przedsięwzięć. Na pewno nie będzie tak, że HSW, która wyszła na prostą, będzie teraz pomostem ratunkowym dla tych, którzy nie potrafią wyjść na prostą.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.