Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pasmo Ka dla bezzałogowców

Lotnictwo cywilne, Lotnictwo wojskowe, 13 listopada 2013

Inżynierowie z Astrium, Avanti Communications i BAE Systems przeprowadzili po raz pierwszy transmisję satelitarną sygnałów sterujących lotem bsl z użyciem pasma Ka.

Schemat działania systemu łączności satelitarnej z bezzałogowcami w paśmie Ka / Rysunek: BAE Systems

Skuteczne użycie systemu łączności satelitarnej ma zasadnicze znaczenie dla zapewnienia bezpiecznego i automatycznego operowania bezzałogowych statków powietrznych w przestrzeni powietrznej. W kwietniu br. przeprowadzono pierwsze tego typu loty nad W. Brytanią (Bezzałogowy Jetstream w brytyjskiej przestrzeni powietrznej, 2013-05-15). Bezzałogowy statek latający musi mieć zdolność do przesyłania i odbierania podczas misji dużych ilości danych w sposób szybki i bezpieczny.

Użycie do tego celu pasma Ka, nazywanego przez pomysłodawców satelitarną superautostradą, pozwala na ominięcie sieci łączności satelitarnej, zablokowanych danymi wytwarzanymi przez źródła cywilne, w tym liczne stacje telewizyjne.

Jak mówi John Airey z BAE Systems połączenie na tej częstotliwości można porównać z zamianą starych przewodów miedzianych, łączących domowy modem z Internetem, na szerokopasmowe światłowody. Przesyłanie danych w ten sposób zapewnia znaczne korzyści, zwłaszcza dla bsl, które muszą szybko i bezpiecznie przesyłać duże ilości danych podczas poszczególnych etapów misji.

W celu przetestowania nowe pasma łączności połączono najnowszy system kierowania misją bsl i jego naziemną stację kierowania z systemem łączności satelitarnej EADS Astrium Air Patrol, działającym w paśmie Ka. Ten ostatni zabudowano na dostarczonej przez Astrium ruchomej platformie, umożliwiającej utrzymywanie łączności  z oprogramowaniem systemu kierowania misją za pomocą łącza satelitarnego.

Platforma pozostała na ziemi, jednak była zdolna do odwzorowania bezzałogowego statku latającego, umożliwiając przetestowanie wszystkich urządzeń w sposób odpowiadający ich działaniu na pokładzie bsl podczas rzeczywistej misji. W ramach próby wykonano 4 transfery danych z laboratorium prób, mieszczącego się w zakładach Astrium w Poynton, do satelity i z satelity do stacji Goonhilly Downs w Kornwalii i z powrotem. Przebyły one odległość 144 tys. km bez jakichkolwiek zakłóceń.

Najnowsze próby dowiodły, że nasze oprogramowanie i urządzenia mogą działać lepiej niż nowoczesne łącza satelitarne, bez żadnych problemów z integracją. W miarę jak bezzałogowce będą stawać się coraz bardziej skomplikowana, zapotrzebowanie na taki rodzaj łączności będzie coraz większe – dodał John Airey.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.