Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Liaoning prowokuje

Marynarka wojenna, 26 listopada 2013

Pierwszy chiński lotniskowiec, Liaoning, wyszedł w morze, by rozpocząć kolejny etap prób morskich. Odmiennie niż dotychczas, okręt skierował się w stronę Morza Południowochińskiego, wzbudzając zaniepokojenie położonych nad jego wodami państw.

Pekin nie podał szczegółów rozpoczynających się właśnie kolejnych prób morskich Liaoning. Najprawdopodobniej będą one stanowić kontynuację dotychczasowych działań, koncentrujących się przede wszystkim na operacjach lotniczych / Zdjęcie: Defensa Militar

Liaoning wyszedł w morze dziś w godzinach porannych czasu miejscowego. Okręt opuścił macierzysty port w Qingdao, we wschodniej prowincji Szantung i skierował się na Morze Południowochińskie. To swego rodzaju ewenement, gdyż dotychczasowe próby morskie z udziałem chińskiego lotniskowca realizowane były przeważnie na wodach Morza Żółtego (Liaoning ponownie wyszedł w morze, 2013-10-25, Długie próby Liaoning , 2013-09-23).

W powszechnej ocenie, wybór nowego miejsca realizacji ćwiczeń Liaoning nie jest przypadkowy. Stanowić ma wręcz przykład typowej prowokacji wojskowej ChRL, mierzonej w pozostałe państwa położone nad omawianym akwenem, w tym przede wszystkim Filipiny oraz Indonezję (Rozmowy USA-Filipiny w sprawie baz, 2013-08-16, Hagel wybiera się do Azji, 2013-08-22). Przywódcy polityczni w Manili oraz Dżakarcie zdążyli już zresztą publicznie wyrazić swoje niezadowolenie z działań strony chińskiej.

Powód ewentualnej prowokacji ChRL jest oczywisty. Chodzi o toczone przez Pekin morskie spory terytorialne, przedmiotem których są archipelagi wysp Spratly i Paracelskich. Omawiana rywalizacji przyczyniła się już w przeszłości do wielu kryzysów politycznych w regionie, a także kilku incydentów zbrojnych o stosunkowo małej intensyfikacji.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.