Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

SHOT Show 2014: BAR wiecznie żywy

Marynarka wojenna, 17 stycznia 2014

Ohio Ordnance Works zaprezentowało w Las Vegas odmianę erkaemu BAR M1918 opracowanego w czasie I wojny światowej w nowej, taktycznej odsłonie.

Trudno rozpoznać w tak nowoczesnym z wyglądu karabinie broni, której korzenie sięgają I wojny światowej

Ręczny karabin maszynowy Browning Automatic Rifle (BAR) został przyjęty do uzbrojenia w 1917 jako Rifle, Caliber .30, Automatic, Browning, M1918. Broń do amunicji 7,62 mm x 63 zdążyła jeszcze trafić do okopów, po raz pierwszy została użyta 13 września 1918 w rękach żołnierzy amerykańskiej 79. Dywizji Piechoty, w której służył syn konstruktora Val Browning. Zmodyfikowany BAR był produkowany w Polsce i trafił do uzbrojenia jako 7,92 mm rkm Browning wz. 1928. Był zasilany standardową amunicją WP – 7,92 mm x 57.

Poprawione manipulatory BAR

W 2008 Ohio Ordnance Works rozpoczęło produkcję samopowtarzalnej repliki broni nazwaną M1918A3-SLR, strzelającej z zamka zamkniętego. I to właśnie ona stała się podstawą do stworzenia nowej odsłony karabinu. Odpowiednio go odchudzono, wybraniami zmniejszając masę komory zamkowej, elementy drewniane zastąpiono polimerowymi. Zamiast koloru czarnego elementów, broń pomalowano na modną obecnie barwę piaskową.

Twórca zmodyfikowanej odmiany BAR i drugi prototyp broni, wyposażony w tłumik dźwięku, celownik optyczny i dwójnóg

Nowy BAR zamiast ponad 8,6 kg ma masę niewiele ponad 5,5 kg. Dodany został odrębny chwyt pistoletowy, kolba o regulowanej długości stopki, skrócona lufa. Na grzbiecie komory i łożu pojawiły się liczne szyny montażowe. Odpowiednio ukształtowano dźwignie zwalniania zamka i magazynka. Do karabinu opracowano też nowy 30-nabojowy magazynek, co – jak przyznaje jego konstruktor – nie było takie łatwe, jak się pozornie wydawało.

Do tej pory powstały dwa prototypy z elementami z drukarki addytywnej. Choć początkowo całość prac była traktowana nieco żartobliwie, to broń już wzbudziła zainteresowanie jednej z amerykańskich agencji federalnych. Warto zauważyć, że jest to kolejna przeróbka historycznej broni, aby odpowiadała współczesnym potrzebom (Powraca FG 42, 2012-03-17).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.