Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Griffin Block 3 gotowy do sprzedaży

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 20 lutego 2014

Raytheon poinformował o zakończeniu prób zmodernizowanych pocisków rakietowych powietrze–ziemia AGM-176 Griffin Block III. Uzbrojenie weszło już do produkcji.

AGM-176 Griffin Block III weszły już do produkcji. Raytheon liczy na duże zainteresowanie zmodernizowanymi pociskami rakietowymi zarówno ze strony obecnych użytkowników, jak i potencjalnych nowych nabywców. Griffin ma około 1000 mm długości i masę 15 kg. Pociski przenoszą 5,9-kg głowicę bojową. AGM-176 mogą stanowić alternatywę lub dopełnienie dla ppk AGM-114 Hellfire jako uzbrojenie pokładowe śmigłowców lub bbsl / Zdjęcie: Raytheon

Próby zmodernizowanych pocisków Griffin Block III zostały przeprowadzone niedawno, nie podano jednak szczegółów. Dokładny wynik tesów nie jest znany, jednak skuteczność zestawów rakietowych klasy powietrze–ziemia miała być wysoka i potwierdzić oczekiwania producenta.

Griffiny naprowadzane są na cel przy użyciu układu nawigacji bezwładnościowej (INS) lub odbiorników GPS, posiłkując się półaktywnym naprowadzaniem laserowym. To właśnie m.in. na udoskonaleniu tego ostatniego elementu koncentrowała się modernizacja pocisków do wersji Block III.

Pociski rakietowe rodziny Griffin zostały opracowane z myślą o niszczeniu statycznych oraz poruszających się celów o niskiej wartości bojowej. Z tego względu idealnie nadają się do użycia w warunkach wojny asymetrycznej.

Griffiny przystosowano do odpalania zarówno ze statków powietrznych, w tym śmigłowców lub bezzałogowych statków latających (bsl), a także z platform naziemnych. Producent informował też swego czasu o przeprowadzeniu morskich prób ogniowych z okrętów US Navy przy użyciu wyrzutni systemu RIM-116 RAM (Morski Griffin, 2012-04-19).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.