Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Tokio oskarża Pekin o kolejną prowokację

Strategia i polityka, Marynarka wojenna, 12 marca 2014

Japońskie władze poinformowały o wykryciu przez morski samolot patrolowy okrętów marynarki wojennej ChRL idących wodami w pobliżu spornych wysp Senkaku/Diaoyu. Tokio uznało to za prowokację.

Zdjęcie: USNI

Japoński morski samolot patrolowy P-3C Orion wykrył w ostatnich dniach 4 chińskie okręty, w tym niszczyciel typu 052C (na zdjęciu) i 2 fregaty typu 054A. Okręty szły wodami w pobliżu wyspy Yonaguni, znajdującej się w odległości ok. 150 km od spornych Senkaku/Diaoyu. W przyszłości na Yonaguni stacjonować ma 100-osobowy oddział japońskich żołnierzy, których zadaniem będzie monitorowanie aktywności okrętów ChRL w pobliżu wspomnianych wysp.

Obecność okrętów w pobliżu spornych wysp uznana została przez Tokio za prowokację, kolejną w ostatnim czasie (Kolejne japońskie interwencje, 2014-01-23). W ostatnich tygodniach Japończycy deklarowali gotowość do ostrzejszej reakcji na kolejne prowokacyjne zachowania ChRL (Ostrzejsza reakcja na chińskie prowokacje, 2014-02-06).

Pekin odrzuca oskarżenia Tokio. Według ChRL, wykryte okręty brały wcześniej udział w ćwiczeniach morskich realizowanych 550 km na południowy zachód od Okinawy. Zostały dostrzeżone przez P-3C w chwili, gdy szły w kierunku rodzimych portów morskich.

Problem spornych wysp Senkaku/Diaoyu to jeden z punktów zapalnych w najnowszych relacjach ChRL z Japonią. Zmusił on japońskie władze do przyjęcia bardziej asertywnego podejścia do stosunków z Pekinem, a także poświęcenia znacznych środków finansowych na rozwój potencjału bojowego własnych sił zbrojnych (Japonia nie chce lotniskowców... na razie, 2014-01-21), prowokując przy tym regionalny wyścig zbrojeń (DS&ME dostarczy fregaty typu Incheon, 2014-01-02).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.