Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Brytyjczycy redukują liczbę baz w Afganistanie

Strategia i polityka, 17 marca 2014

Brytyjski kontyngent wojskowy w Afganistanie przekazał w ręce afgańskich sił zbrojnych kolejne użytkowane dotychczas bazy.

Uroczyste przekazanie głównej bazy operacyjnej w Laszkargah w ręce Afgańczyków. Ceremonia odbyła się 24 lutego. Brytyjczycy użytkowali bazę od 2006 / Zdjęcie: MO Wielkiej Brytanii

W ostatnich tygodniach brytyjski kontyngent wojskowy w Afganistanie zamknął lub przekazał w ręce sił rządowych kolejne 3 bazy, w tym m.in. 2 główne bazy operacyjne w Laszkargah oraz w Nahri Saraj. Druga, na terenie której w przeszłości stacjonowali też Duńczycy, została zamknięta.

Brytyjskie wojska stacjonujące w Afganistanie kontrolują obecnie praktycznie tylko Camp Bastion, będącą główną bazą kontyngentu (Atak na Camp Bastion, 2012-09-15). O jej losach Londyn zadecyduje po ustaleniu roli i charakteru zaangażowania wojskowego W. Brytanii w tym państwie po zakończeniu misji ISAF. Dla przypomnienia, w przeszłości Brytyjczycy użytkowali 137 baz, rozmieszczonych w większości na terenie południowej prowincji Helmand. 

Zamykanie lub przekazywanie w ręce Afgańczyków brytyjskich baz wojskowych, potwierdza rosnącą rolę afgańskich sił zbrojnych w zapewnianiu bezpieczeństwa wewnętrznego w państwie. Podlegający rządowi w Kabulu żołnierze odpowiadają obecnie za prowadzenie 97% operacji wojskowych w kraju oraz realizują 90% programów szkoleniowych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.