Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nowe centrum szkolenia w Macedonii

Lotnictwo wojskowe, 31 marca 2014

W Macedonii otwarto nowe centrum szkolenia pilotów śmigłowców wojsk lotniczych i policji.

Jeden z budynków nowego centrum szkoleniowego pilotów śmigłowców wojsk lotniczych i policji państwowej Macedonii / Zdjęcie: Igor Bozinovski

Nowy kompleks szkoleniowy mieści się bazie Petrovec, leżącej nieopodal stolicy kraju Skopje. Zbudowano go w ramach umowy zawartej w 2011, pomiędzy macedońskim resortem obrony i Elbit Systems. Wartość porozumienia wyniosła 43 mln USD (130,6 mln zł).

Centrum zajmuje powierzchnię 13 tys. m2 i składa się z 4 modułów: szkolenia teoretycznego i praktycznego uczniów-pilotów, praktycznego szkolenia lotniczego, szkolenia symulatorowego i pomieszczeń do bazowania i obsługi statków powietrznych. Między innym znajduje się tam nowy heliport, hangary i 2 kompleksowe symulatory lotu śmigłowców Mi-8/17/171 i Mi-24, opracowane przez rumuńską Simultec, spółkę zależną Elbit Systems. Te ostatnie pozwalają na szkolenie załóg w wykonywaniu procedur normalnych i awaryjnych oraz złożonych misji w różnych warunkach pogodowych, niezależnie od pory doby. Dzięki temu znacznie zredukowano koszt eksploatacji w/w wiropłatów.  

Stanowisko instruktora, nadzorującego proces szkolenia symulatorowego pilotów Mi-24W / Zdjęcie: Borjan Mihajlovski

Flota nowego kompleksu składa się także z 5 samolotów szkolnych Zlin 242L, należących uprzednio do wojsk lotniczych Macedonii i 4 śmigłowców Bell 206B-3, które Elbit pozyskał z drugiej ręki.

Zadaniem centrum jest szkolenie pilotów śmigłowców Makedonsko Voeno Vozduhoplovstva (MVV, wojsk lotniczych) i policji państwowej Macedonii (Rocznica lotnictwa wojskowego Macedonii, 2013-06-13). Jednak placówka jest otwarta także dla uczestników z zagranicy – członków NATO i Partnerstwa dla Pokoju.

Szkolenie zaczyna się selekcją – każdy z kandydatów musi wylatać maksymalnie 10 h w kabinie Zlina 242L. Po pomyślnym przejściu tego etapu uczniowie-piloci rozpoczynają 18-miesięczne szkolenie w centrum. W jego trakcie przechodzą kursy: teoretyczny i praktyczny. Ten ostatni podzielony jest na 3 etapy: 38 h szkolenia podstawowego na Zlinie 242L, 55 h szkolenia podstawowego z użyciem Bella 206B-3, a następnie 75 h szkolenia zaawansowanego, także na Bellu 206B-3.

Dowódca wojsk lotniczych Macedonii, płk Kire Kolewski wręcza odznaki pilotów pierwszym absolwentom nowego centrum / Zdjęcie: MO Macedonii

Po zakończeniu szkolenia piloci są wysyłani do jednostek MVV, wyposażonych w śmigłowce Mi-8MT/17 i Mi-24W lub policji, użytkujących wiropłaty AB.206, Bell 212, Bell 412EP, Mi-17W-5 i Mi-171 (40 lat służby macedońskiego AB.206, 2013-08-30).

Porozumienie pomiędzy macedońskim ministerstwem obrony i Elbitem obowiązywać ma przez 8 lat. Po jego zakończeniu całe wyposażenie centrum szkolenia, wraz ze statkami powietrznymi i symulatorami, stanie się własnością wojsk lotniczych Macedonii. W tym czasie placówkę opuścić ma 52 nowych pilotów śmigłowców. Oprócz tego realizowane będzie tam szkolenie symulatorowe załóg lotniczych wojsk lotniczych i policji jednostek liniowych.

Pierwsi absolwenci zakończyli kurs w Petrovec 18 lutego. Wkrótce potem, 6 marca, zostali promowani na stopień porucznika MVV. Wśród świeżo upieczonych oficerów była także pierwsza w historii kobieta – por. Iva Matic. Obecnie w centrum realizowane są kursy nr 2 i 3. Trwa także selekcja przed następnymi szkoleniami. Do placówki zgłosiło się aż 462 chętnych, w tym 58 kobiet, którzy chcą zostać pilotami śmigłowców. Czeka na nich zaledwie 12 miejsc, na kursach nr 4 i 5.

Na podstawie informacji Igora Bozinovskiego


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.