Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Premiera the Jet

Lotnictwo cywilne, 27 czerwca 2008

Cirrus Design przedstawił prototyp samolotu The-Jet, najnowszej i jedynej jak dotąd konstrukcji odrzutowej przedsiębiorstwa. Samolot ma być najtańszym odrzutowcem na rynku.


The-Jet przed hangarem, w dniu premiery samolotu. Maszyna jest bardzo podobna do Eclipse 400 (zobacz: Sprzedaż Eclipse 400 rozpoczęta). Trudno jednak oceniać, kto wzorował się na kim. Faktem jest, że Eclipse zaprojektowała firma zewnętrzna. Mogła ona brać udział również w pracach zespołu Cirrusa / Zdjęcie: Cirrus Design

Na początku maja Cirrus doniósł o rozpoczęciu montażu finalnego prototypu, oznaczonego jako V1 (zobacz: Montowanie V1). Kilka dni temu - równo rok po ujawnieniu makiety Jeta - odbył się roll-out samolotu. The-Jet może dzięki temu rozpocząć serie prób, na razie naziemnych. Przedstawiciele producenta twierdza, że oblot będzie możliwy w ciągu następnych miesięcy, a pierwszych dostaw należy się spodziewać w 2010.

Samolot jest reklamowany jako najwolniejszy, najmniejszy i najtańszy samolot odrzutowy dostępny na rynku. Ma osiągać prędkość mniejszą niż 560 km/h, przewożąc 5 dorosłych osób (razem z pilotem) i dwójkę dzieci. Cirrus szacuje jednak, że samolot nie będzie kosztował więcej niż 1,3 mln USD za egz.

Dzięki temu producent chce powtórzyć sukces swoich tłokowych SR-20 i SR-22, które zdobyły licznych zwolenników właśnie dzięki umiarkowanej cenie. Cirrus planuje również wyposażyć The-Jeta w spadochron, wzorowany na zastosowanym w maszynach tłokowych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.