Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Włochów problem z imigrantami

Strategia i polityka, Marynarka wojenna, 15 kwietnia 2014

Walka z nielegalną imigracją z Afryki Północnej staje się coraz bardziej kłopotliwa dla sił zbrojnych Włoch.

Według różnych szacunków, w ciągu ostatnich 20 lat na morzu zginęło 17-20 tys. imigrantów próbujących dostać się do Europy / Zdjęcie: MO Włoch

W minionym roku do Włoch dotarło ponad 42 tys. imigrantów, głównie z Afryki Północnej. To 325% więcej niż w 2012. Najwięcej jest wśród nich Syryjczyków, którzy uciekają do Europy przed okrucieństwami wojny domowej w ich własnym kraju (Trzy lata wojny domowej w Syrii, 2014-03-15). Wielu uciekinierów pochodzi także z Libii, Egiptu i Turcji

Rosnąca fala imigracji, a także będące jej konsekwencją zwiększająca się liczba imigrantów, którzy giną na morzu, skłoniła władze w Rzymie do rozpoczęcia jesienią 2013 operacji Mare Nostrum (Włosi wysyłają okręty na pomoc imigrantom, 2013-10-15). Jej założeniem jest zwiększenie świadomości sytuacyjnej sił zbrojnych Włoch na wodach Morza Śródziemnego, a także efektywniejsze zwalczanie niepożądanego zjawiska, w tym aresztowanie i karanie samych przemytników.

W walkę z nielegalną imigracją zaangażowały się jednostki Marina Militare (marynarki wojennej Włoch) i Aeronautica Militare (wojsk lotniczych Włoch). Fregaty, okręty zaopatrzeniowe oraz podwodne są stale obecne na kontrolowanych przez Włochy wodach Morza Śródziemnego, podejmując imigrantów i transportując ich na ląd, nierzadko ratując tym samym przed śmiercią na morzu. Wojska lotnicze, głównie bezzałogowe statki latające, patrolują wybrane akweny, w poszukiwaniu łodzi imigrantów. W najbliższym czasie główną bazą statków powietrznych Aeronautica Militare biorących udział we wspominanej operacji, będzie Aeroporto di Sigonella na Sycylii.

Blisko 40 tys. z zeszłorocznych imigrantów zostało czasowo przewiezionych właśnie w region administracyjny Sycylii, w tym ponad 14 tys. na Lampedusę, wzbudzając duże zaniepokojenie miejscowej ludności i stając się problemem politycznym na skalę całego kraju.

Problemem są również koszta realizacji Mare Nostrum. W przypadku samej tylko Marina Militare wynoszą one 9 mln EUR (37,6 mln zł) miesięcznie. Dowództwo tego rodzaju sił zbrojnych musi je pokrywać z normalnego rocznego budżetu, szukając oszczędności na innych polach aktywności operacyjnej, w tym m.in. ćwiczeniach na morzu.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra