Dziś zakończyła się misja Polskiego Kontyngentu Wojskowego, który wspierał misję wojsk francuskich w operacji Sangaris w Republice Środkowoafrykańskiej.
Żołnierze Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Republice Środkowoafrykańskiej (PKW RŚA) powrócili do kraju po trzymiesięcznej misji (Wylot na afrykańską misję, 2014-01-30). Polacy wykonywali zadania wzmocnienia misji Sangaris realizowanej przez wojska francuskie, udzielające pomocy Misji Międzynarodowego Wsparcia Sił Afrykańskich w Republice Środkowoafrykańskiej (MISCA) prowadzonej w ramach mandatu ONZ przez Unię Afrykańską.
Ceremonia zakończenia misji i powitania żołnierzy odbyła się na terenie 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu. W uroczystości udział wzięli podsekretarz stanu w MON Maciej Jankowski, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni pil. Lech Majewski i z-ca Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. bryg. Grzegorz Duda oraz rodziny żołnierzy, którzy powrócili do kraju.
Przez trzy miesiące pełniliście bardzo trudną i odpowiedzialną misję. Pełniliście służbę w kraju, w którym problemy dotyczą kwestii podstawowych, bezpieczeństwa, możliwości zdobycia żywności czy uniknięcia przemocy – stwierdził Maciej Jankowski. Natomiast gen. Lech Majewski w swoim przemówieniu podziękował żołnierzom za godne reprezentowanie naszej ojczyzny, biało-czerwonej szachownicy i Wojska Polskiego w środowisku międzynarodowym. Z kolei gen. Grzegorz Duda podkreślił fakt, że w PKW RŚA służbę pełnił zespół znakomitych specjalistów z jednostek Sił Powietrznych.
Następnie odbyło się podpisanie protokołów przekazania kontyngentu pomiędzy Dowództwem Operacyjnym a Dowództwem Generalnym, co oficjalnie zakończyło misję. Ostatnimi punktami uroczystości było odczytanie rozkazu o wyróżnieniach i defilada.
Głównym zadaniem PKW RŚA był transport lotniczy wyposażenia i osób na rzecz operacji prowadzonej przez siły francuskie w Republice Środkowoafrykańskiej. Kontyngent nie był zaangażowany w działania bojowe. Trzon 34-osobowego zespołu tworzyli żołnierze 33. BLTr, w tym 2 załogi samolotu Hercules C-130E oraz technicy i specjaliści organizacji transportu lotniczego, wsparci przez kolegów z krakowskiej 8. BLTr i innych jednostek wojskowych.
Na podstawie informacji mjra Marka Pietrzaka