Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pierwszy pokaz Soltam Spear

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 20 maja 2014

Izraelski Elbit Systems zaprezentował 120-mm system moździerzowy Soltam Spear, rozwinięcie modelu Cardom.

W porównaniu do starszego generacyjnie systemu Cardom, Soltam Spear oferuje większy potencjał ogniowy, dzięki zmniejszonemu odrzutowi, większej automatyzacji pracy, pozwalającej na wystrzeliwanie do 15 granatów na minutę, a także ograniczonemu rozrzutowi. CEP - okrąg, w którym upada połowa pocisków - wynosi 30 m

Soltam Spear został pokazany na 3. edycji konferencji International Fire Conference, odbywającej się w Zichron Ja'akow na północy Izraela. Jest to II generacja izraelskich systemów moździerzowych zapoczątkowana przez model Soltam Cardom (Topór). Został on przyjęty do uzbrojenia armii izraelskiej w 2007 w postaci samobieżnego moździerza Keshet (Łuk) na bazie gąsienicowego transportera opancerzonego M113 (Nowe kontrakty Elbitu, 2013-01-03; 40 mln USD na izraelskie moździerze, 2011-09-20), jak też od 2005 do US Army jako samobieżny moździerz M1129 Stryker Mortar Carrier, oparty na kołowym transporterze opancerzonym Stryker 8x8 (zmodyfikowana, kanadyjska odmiana LAV III). Pierwotnie opracowało go przedsiębiorstwo Soltam Systems, które w 2010 zostało przejęte przez Elbit.

Soltam Spear, testowany jest przez izraelski Elbit Systems od kilku lat. W przyszłości system moździerzowy ma być oferowany jako następca modelu Cardom. Do jego obsługi potrzeba 2-3 żołnierzy. System gotowy jest do użycia w ciągu minuty od rozładowania ze środka transportu / Zdjęcia: Elbit Systems

W skład systemu Cardom/Spear wchodzi zamocowany na obrotowej platformie-tarczy oporowej 120-mm moździerz K-6 z mechanizmami tłumienia odrzutu. Naprowadzanie na cel odbywa się automatycznie przed podanie nastaw z systemu kierowania ogniem, spiętego z systemem nawigacji i pozycjonowania. Lufę precyzyjnie umieszcza w odpowiedniej pozycji zestaw elektrycznych serwomotorów.

Choć moździerz ładowany jest ręcznie w tradycyjny sposób od strony wylotu, to jest w stanie osiągnąć maksymalną szybkostrzelność 16 strz./min. Charakteryzujący się niskim odrzutem system może być mocowany na pojazdach gąsienicowych i kołowych, nawet tak lekkich, jak ciężarówki czy samochody terenowe HMMWV 4x4.

Opracowano też odmianę Cardom z moździerzem kalibru 81 mm, która trafiła do hiszpańskich sił zbrojnych. Elbit wygrał w listopadzie 2011 kontrakt na dostawę 6 takich systemów za 8,5 mln USD (26 mln zł). Zostały one dostarczone w lipcu 2012 i osadzone na samochodach terenowych UROVESA VAMTAC 4x4 (VAMTAC dla Hiszpanii, 2013-06-07).

W porównaniu do wcześniejszego modelu, Spear (Włócznia) cechuje się szeregiem udoskonaleń, zwiększających jego potencjał ogniowy, w tym zwiększonym wygaszeniem odrzutu, polepszoną automatyzacją pracy, co wpływa na zmniejszeniu rozrzutu. Uniwersalność konstrukcji pozwala na użytkowanie praktycznie każdego typu 120-mm granatów, a także osadzenie moździerza na szerokiej gamie pojazdów.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.