Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Seryjne A-Dartery już wkrótce

Przemysł zbrojeniowy, 27 maja 2014

Produkcja seryjna kierowanych pocisków rakietowych klasy powietrze-powietrze A-Darter, o zasięgu ok. 20 km, rozpocznie się już w przyszłym roku.

Pocisk A-Darter ma stanowić uzbrojenie południowoafrykańskich i brazylijskich Gripenów

Konstrukcja ta, z głowicą samonaprowadzającą się na podczerwień, jest owocem współpracy południowoafrykańskiego Denel Dynamics i brazylijskiego Mectron. Pierwsze seryjne pociski powinny trafić do South African Air Force (wojsk lotniczych RPA) w 2016. Zakończono już ich integrację z Gripenem C/D, dzięki czemu Brazylijczycy będą mogli skorzystać z doświadczeń Afrykanerów i uzbroić swoje Gripeny NG, które wejdą do służby dwa lata później (Gripeny SAAF powrócą do służby, 2013-09-06). Pierwsza partia produkcyjna ma liczyć 250 pocisków.

Rząd w Brasilii postanowił zakupić 100 A-Darterów. Początkowo dowództwo Força Aérea Brasileira (FAB, wojsk lotniczych Brazylii) zamierzało uzbroić w A-Dartery samoloty F-5E/M (Ostatni F-5EM, 2013-03-15), ale po zakupie Gripenów zrezygnowano z tych planów (Brazylia wypożyczy Gripeny C/D, 2014-03-17). Obecnie mówi się o możliwości przystosowania do ich przenoszenia samolotów uderzeniowych A-1 AMX (Jeszcze o brazylijskich AMX, 2012-04-27). Natomiast w RPA prowadzone są prace mające na celu zintegrowanie A-Dartera z samolotami szkolno-bojowymi Hawk Mk 120.

Podczas marcowej wizyty w RPA minister obrony Brazylii Celsio Amorim zwiedził m.in. zakłady Denela, gidze miał możliwość zapoznania się z postępami prac w programie A-Darter. Jednocześnie, podczas spotkania z panią Nosiviwe Mapisa-Nqakula, kierującą południowoafrykańskim resortem obrony, postanowiono jeszcze bardziej zacieśnić współpracę pomiędzy obydwoma krajami w dziedzinie obronności.

Na jego bazie opracowany zostanie nowy pocisk klasy powietrze-powietrze, naprowadzany radiolokacyjnie, nazwany roboczo Marlin / Zdjęcia: Denel

Jednym z przedsięwzięć ma być opracowanie nowego pocisku powietrze-powietrze z aktywnym radiolokacyjnym układem naprowadzania, dysponującego zasięgiem 100 km. Roboczo konstrukcja ta nazwana została Marlin. W projekcie planuje się zastosowanie niektórych zespołów i elementów z A-Dartera i pocisku ziemia-powietrze Umkhonto.

Marlin ma być gotowy za 3-4 lata. W późniejszym czasie na jego bazie opracowany zostanie pocisk klasy ziemia-powietrze, dla potrzeb marynarek wojennych Brazylii i RPA.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.