Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Hiszpański przetarg wznowiony

Przemysł zbrojeniowy, 13 czerwca 2014

Ministerstwo obrony Hiszpanii postanowiło na nowo uruchomić przetarg na dostawę ponad siedmiuset samochodów ciężarowych.

Faworytem przetargu jest Iveco, działające za pośrednictwem lokalnej filii IVECO Defence Vehicles España. Siły zbrojne Hiszpanii mają już doświadczenie w eksploatacji samochodów włoskiego producenta / Zdjęcie: MO Hiszpanii

Zapoczątkowany w styczniu br. przetarg na dostawę 734 samochodów ciężarowych dla wszystkich rodzajów sił zbrojnych Hiszpanii (Rusza hiszpański przetarg na ciężarówki, 2014-01-14), został w kwietniu dość niespodziewanie zawieszony (Hiszpania odwołuje przetarg na samochody, 2014-04-23). Powodem były rzekome błędy formalne zawarte w zapytaniu ofertowym, wystosowanym przez resort obrony. Według części oferentów, wymogi konkursowe faworyzowały tylko jednego producenta, włoskie Iveco.

Warty 154 mln EUR (654,4 mln zł) program zakupowy pozwoli siłom zbrojnym Hiszpanii na wprowadzenie do służby nowej floty pojazdów ciężarowych o masie od 4 t do 15 t. Głównym beneficjentem przedsięwzięcia będą wojska lądowe, które otrzymają 523 pojazdy: 433 4-tonowe, 50 10-tonowych i 40 15-tonowych. Nieco mniej wozów odbierze marynarka wojenna, 14 4-tonowych, 14 10-tonowych i 8 15-tonowych. Najmniej zaś wojska lotnicze, 8 4-tonowych, 14 10-tonowych i 7 15-tonowych. Część zostanie przekazana jednostkom reagowania kryzysowego. Cena jednostkowa wozów powinna wahać się od 172,7 tys. EUR (717,4 tys. PLN) do 469,8 tys. EUR (1,9 mln PLN), w zależności od masy i odmiany.

Nie wiadomo do końca, czy wznowienie przetargu nastąpiło po wprowadzeniu zmian do zapytania ofertowego, czy też oskarżenia o stronniczość zostały odrzucone. Według dostępnych źródeł, powstałe kilkumiesięczne opóźnienie w realizacji przedsięwzięcia nie wpłynie znacząco na terminarz dostaw samochodów ciężarowych. Wszystkie powinny trafić do odbiorców do 2019.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra