Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Udany test GMD

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 23 czerwca 2014

Amerykańska MDA przeprowadziła pierwszy po ponad 5 latach udany test naziemnego systemu antyrakietowego GMD. Głowica kinetyczna trafiła cel nad Pacyfikiem.

Po ponad 5-letniej przerwie amerykańska Missile Defense Agency (MDA) przeprowadziła wczoraj test naziemnego systemu antyrakietowego GMD (Ground Missile Defense) – Flight Test Ground-Based Interceptor-06b (FTG-06b). Pocisk rakietowy z głowicą kinetyczną GBI został wystrzelony o 14:55 z bazy Vandenberg w Kalifornii. Cel – rakieta balistyczna średniego zasięgu – został wystrzelony 6 minut wcześniej z Reagan Test Site na atolu Kwajalein na wyspach Marshalla. Wykrył go, przechwycił i śledził system AEGIS BMD 4.0.2 z radarem AN/SPY-1, zainstalowany na niszczycielu USS Hopper (DDG 70), oraz radar Sea-Based X-Band, który przesyłał dane do GMD poprzez łącze C2BMC. W ostatniej fazie głowica kinetyczna drugiej generacji EKV CE-II (Exoatmospheric Kill Vehicle Capability Enhancement II) zniszczyła nad Pacyfikiem wyznaczony cel bezpośrednim uderzeniem.

Kontrolę nad testem sprawowali żołnierze z 100th Missile Defense Brigade w Schriever Air Force Base w Kolorado. W teście brali udział specjaliści z MDA, 30th Space Wing z US Air Force, Joint Functional Component Command, Integrated Missile Defense, US Northern Command i US Navy.

Wczorajszy test był, według MDA, 65 z 81 prób przeciwrakietowych przeprowadzonych od 2001. W przypadku GBI z EKV tylko 9 z 18 testów, licząc z wczorajszym, było udanych. Dwa poprzednie testy, przeprowadzone w 2010, były nieudane (Kolejna nieudana próba antyrakiety USA, 2010-12-17).

MDA dysponuje obecnie 30 rakietami przechwytującymi w bazach w Kalifornii i w Fort Greely na Alasce. 20 z nich jest wyposażonych w EKV wcześniejszej wersji, a 10 w wersję zmodernizowaną. W marcu 2013 prezydent USA, Barack Obama zapowiedział zainstalowanie do 2017 kolejnych 14 GBI w Fort Greely, co ma wzmocnić obronę przed ewentualnym atakiem z Korei Północnej. Planowane jest też utworzenie trzeciej bazy uzbrojonej w GBI (5 kandydatów na trzecią bazę, 2013-09-16) na wschodnim wybrzeżu USA.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra