Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Irackie Hellfire w rękach Kongresu

Lotnictwo wojskowe, 02 lipca 2014

Kongres USA został poinformowany przez administrację Baracka Obamy o planach sprzedaży Irakowi kolejnych partii pocisków kierowanych powietrze-powierzchnia AGM-114 Hellfire.

Pociski kierowane powietrze-powierzchnia AGM-114 Hellfire przenoszone są przede wszystkim przez irackie samoloty Cessna AC-208B Combat Caravan / Zdjęcie: US Army

Według amerykańskich mediów, przedstawiciele Departamentu Stanu poinformowali już Kongresmanów o planach sprzedaży Irakowi ponad 4 tys. AGM-114 Hellfire. Pociski te są podstawowym uzbrojeniem wykorzystywanym przez irackie siły zbrojne w walce z bojownikami organizacji Islamskie Państwo w Iraku i Lewancie (ISIL).

Intensywne walki prowadzone w ostatnich tygodniach z ISIL, wyczerpały irackie zapasy magazynowe Hellfire (Irakijczykom skończyły się Hellfire, 2014-06-23). Bagdad oczekuje co prawda dostaw ostatniej partii 100 AGM-114 z 500 pocisków zamówionych w styczniu (Kolejne dostawy uzbrojenia dla Iraku , 2014-03-18), jednak liczba ta jest zdecydowanie zbyt mała, jak na potrzeby Irakijczyków. Stąd plan sprzedaży Irakowi kilku tysięcy dodatkowych Hellfire. Problemem może okazać się jednak czas.

Członkowie Kongresu mają teraz bowiem 40 dni na rozpatrzenie pomysłu rządu i jego ewentualne zablokowanie. Jeżeli do tego nie dojdzie, DSCA prześle im dokumentację niezbędną do uzyskania zgody na sprzedaż Irakowi AGM-114 Hellfire w ramach rządowego programu Foreign Military Sale. Na jej udzielenie kongresmani będą mieli kolejne 30 dni. Teoretycznie więc, decyzja w omawianej sprawie może zapaść nawet po upływie dwóch miesięcy. Wówczas dopiero rozpocznie się też produkcja pocisków.

Ta zwłoka wywoła najprawdopodobniej kolejną falę krytyki padającej pod adresem Waszyngtonu. Irackie władze od dawna zarzucają Amerykanom opieszałość w dostawach zakupionego i opłaconego uzbrojenia, w tym np. myśliwców wielozadaniowych F-16IQ (Pierwszy F-16IQ przekazany, 2014-06-06). Powolne dostawy amerykańskiego wyposażenia wojskowego, tłumaczone przez USA względami proceduralnymi, zmusiły w ostatnich tygodniach Irakijczyków do znalezienia alternatywnego rozwiązania, w tym m.in. zakupów bombowców i samolotów szturmowych w innych państwach (Su-24 i Su-25 w Iraku, 2014-06-29).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.