Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

CSASS dla US Army

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 20 lipca 2014

Armia amerykańska prowadzi postępowanie na dostawę CSASS – 7,62-mm samopowtarzalnego karabinu wyborowego z lufą długości 406 mm.

Pierwszym użytkownikiem samopowtarzalnych karabinów wyborowych M110 SASS była US Army. Pomimo wielokrotnych zaprzeczeń ze strony wojska, nieoficjalne informacje wskazują, że broń jest uznawana za niedostatecznie niezawodną. Podczas działań bojowych następowało nadmierne zużycie oraz częste uszkodzenia elementów M110. Ponadto podczas prowadzenia intensywnego ognia w czasie misji odnotowywano bardzo szybkie zużycie luf broni, a tym samym znaczne pogorszenie celności. Wszystkie te niedostatki M110 SASS mają być dyskretnie wyeliminowane przy modyfikacji tej konstrukcji do skróconej odmiany CSASS / Zdjęcie: US Army

US Army opublikowało zaproszenie dla producentów uzbrojenia strzeleckiego do wzięcia udziału w procesie składania ofert na dostarczenie amerykańskim wojskom lądowym 3,6 tys. CSASS (Compact Semi-Automatic Sniper System) - skróconych odmian samopowtarzalnych karabinów wyborowych M110 SASS lub całkowicie nowej konstrukcji, spełniającej wymagania wojsk lądowych.

Wytwórcy mają czas do 10 października na przedstawienie swoich propozycji, a następnie dostawę do dwóch egzemplarzy testowych (zmodyfikowanych M110 lub nowych konstrukcji). W kolejnej fazie producent ma dostarczyć do 30 CSASS do prób polowych oraz sprawdzenia możliwości produkcyjnych (obejmujących m.in. badanie wymienności części).

Propozycja modernizacji M110 SASS do standardu M110K1 oferowana przez producenta - Knight's Armament Corp. (KAC) / Zdjęcie: KAC

Program o nazwie Compact SASS ma kosztować ok. 44,5 mln USD (136,5 mln zł), co oznacza podpisanie pełnego, sześcioletniego kontraktu typu IDIQ na dostawy do 3.643 karabinów (na pierwszym etapie od 300 do 1000) wraz z akcesoriami – celownikiem optycznym, tłumikiem dźwięku, pasem nośnym, miękkim pojemnikiem i skrzynią transportową, ładownicami na magazynki oraz zestawem do czyszczenia i konserwacji broni, w średniej cenie od 5 do 15 tys. dolarów (15,3-46 tys. zł).

CSASS ma charakteryzować się dostosowaniem do szerszego zakresu wymagań pola walki, ma mieć wyższą niezawodność, celność, ergonomię i funkcjonalność od M110 SASS, przy zmniejszonej długości całkowitej i masie. Broń musi mieć mniejszy odczuwalny odrzut, zostać pokryta nowymi, wytrzymalszymi powłokami ochronnymi i wyposażona w lepszy celownik optyczny, skuteczniejszy tłumik dźwięku, poprawiony mechanizm spustowy, modułowy zespół szyn montażowych, chwyt pistoletowy, dwójnóg oraz kolbę.

W 2011 na zakup 803 karabinów M110 za 8,3 mln dolarów zdecydował się Korpus Piechoty Morskiej, wykorzystując opcję pierwotnego kontraktu US Army

Długość lufy poszukiwanego karabinu wyborowego nie może przekraczać 406,4 mm (w przypadku M110 SASS wynosi ona 508 mm), a jego masa z zestawem czterech szyn montażowych, bez tłumika dźwięku, magazynka, dwójnogu, akcesoriów i celownika optycznego nie ma być większa od 4,08 kg (4,9 kg w M110 SASS). Długość całkowita broni bez zamocowanego tłumika dźwięku, z kolbą maksymalnie skróconą (wsuniętą) nie powinna być większa od 914,4 mm (1028,7 mm w M110 SASS). US Army chce, aby żywotność komory zamkowej i lufy CSASS była znacząco większa od M110, przy zdolności prowadzenia bardziej intensywnego ognia. Zapasowe przyrządy celownicze mają być zamocowane pod kątem 45° od osi celownika optycznego. Chwyt pistoletowy ma być ergonomiczny, regulowany do wielkości dłoni strzelca. W miejscu dotychczas używanego celownika optycznego Leupold Mark IV 3,5-10x, armia chce wprowadzić lunetę 4-15x wyposażoną w poziomicę oraz montaż do mikrokolimatora.

Marines bardzo szybko zgłosili zapotrzebowanie na skróconą odmianę M110 SASS. MARSOC zakupiło dla nich zestawy modernizacyjne do M110 do odmiany M110K1 / Zdjęcie: KAC

Jak podkreślają przedstawiciele US Army, poszukiwania skróconego samopowtarzalnego karabinu wyborowego w ramach programu CSASS nie oznaczają, że M110 SASS jest wadliwy lub nie spełnia wymogów wojsk lądowych. Próba znalezienia jego następcy wynika z postępu technicznego, jaki miał miejsce w ostatniej dekadzie, co przekłada się na zastosowanie nowocześniejszych materiałów i zwiększoną żywotność broni, jak też zmieniających się wymagań pola walki.

Strzelcy wyborowi wojsk lądowych częściej działają w terenie zurbanizowanym, gdzie potrzebna jest broń o mniejszej długości całkowitej i dużym zasięgu. W pierwszej kolejności CSASS ma zastąpić nie M110, ale karabiny wyborowe M14 EBR. CSASS ma być też uzupełniającą bronią dla obserwatora w zespołach snajperskich, w których strzelec posługuje się powtarzalnym karabinem M2010 do amunicji 7,62 mm x 67, następcą M24 SWS.

Samopowtarzalne karabiny wyborowe M110 SASS nie cieszą się dobrą sławą w US Army, ani wśród komandosów, którzy szybko zastąpili pierwszą odmianę tej konstrukcji - SR-25/Mk 11 Mod 0/1 wyborowymi odmianami FN SCAR-H: karabinem automatycznym Mk 17 Mod 0 i odmianą snajperską Mk 20 Mod 0 SSR (Sniper Support Rifle). Ten ostatni jest widoczny na zdjęciu / Zdjęcie: DVIDS

Zapotrzebowanie na CSASS – skróconą odmianę M110 SASS to efekt doświadczeń z konfliktów w Iraku i Afganistanie, poparte przez wnioski ze spotkań, obserwacji, konferencji i wywiadów z żołnierzami własnymi i z państw sojuszniczych, jak też komandosami i instruktorami ze szkoły snajperów USASS (US Army Sniper School) przy 197. Brygadzie Piechoty w Fort Benning.

M110 SASS produkowany przez Knight’s Armament Company (KAC) został przyjęty do uzbrojenia w 2005 i wprowadzony do linii w 2007. Warto dodać, że w 2006 całkowite zapotrzebowanie US Army na nowe samopowtarzalne karabiny wyborowe oceniano na 4.492 sztuk. Pierwszy kontrakt na dostawę M110 SASS podpisano z KAC 28 września 2005.

W 2011 na zakup 803 karabinów M110 za 8,3 mln dolarów zdecydował się Korpus Piechoty Morskiej, wykorzystując opcję pierwotnego kontraktu US Army (SHOT Show: M110 SASS dla USMC, 2011-01-26). W USMC nowa broń uzupełnia w linii powtarzalne karabiny wyborowe M40A5 i zastąpiła w zespołach snajperskich samopowtarzalne Mk 11 Mod 1 (SR-25) i M39 EMR (odmiana M14). Później dowództwo operacji specjalnych USMC zakupiło też zestawy modernizacyjne do M110 do odmiany M110K1 (komora zamkowa ze skróconą lufą, nowym tłumikiem dźwięku, kolbą i skrzynią transportową).

Ostatni kontrakt na M110 SASS o wartości 24,9 mln dolarów został podpisany z Knight’s Armament Company 2 kwietnia 2012. Obejmuje dostawę tej broni dla własnych i sojuszniczych sił zbrojnych do 21 marca 2017.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.