Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Pierwszy zmodernizowany francuski AWACS

Lotnictwo wojskowe, 22 lipca 2014

Boeing oficjalnie przekazał wojskom lotniczym Francji pierwszy samolot wczesnego ostrzegania i kierowania (AWACS) zmodernizowany do standardu E-3F+.

Program modernizacji francuskich AWACS-ów do standardu E-3F+ zakończy się w 3. kwartale 2016 / Zdjęcie: Vincent Gusiano

Uroczystość przekazania pierwszego samolotu E-3F+ na ręce przedstawicieli Armee de l’Air (wojsk lotniczych Francji) odbyła się 17 lipca, jednak Amerykanie poinformowali o niej dopiero dziś. Porozumienie w sprawie modernizacji samolotów do standardu E-3F+ (odpowiadającemu amerykańskiemu Block 40/45) zostało zawarte w 2010, w ramach Foreign Military Sale. Jego sygnatariuszami byli rząd USA i Direction Générale de l'Armement (DGA, francuska agencja ds. uzbrojenia). Wartość przedsięwzięcia to 466 mln USD (1,42 mld zł, Amerykańskie technologie nie dla Francuzów, 2012-09-27).

Modernizacja polega na zabudowaniu nowoczesnych urządzeń i oprogramowania, umożliwiających działanie w sieciocentrycznej przestrzeni bitewnej. Jedną z najważniejszych zdolności jest łączenie informacji odebranych z różnych źródeł (radiolokatora, urządzeń wykrywających promieniowanie elektromagnetyczne i łącza informacyjnego) w jeden spójny obraz pozwalający na wykrywanie i identyfikację celów. Ulepszone zostały także urządzenia służące do łączności i nawigacji.

Samolot przekazany jako pierwszy został zmodernizowany w zakładach Air France Industries KLM Engineering & Maintenance (AFI KLM E&M) mieszczących się na lotnisku Le Bourget. Prace, wykonywane pod nadzorem specjalistów Boeinga, zakończono 17 lutego br. Następnie E-3F+ trafił do Base Aérienne 702 Capitaine Georges Madon w Avord, gdzie przeprowadzono jego próby na ziemi i w locie.

Trzy pozostałe francuskie AWACS-y zostaną zmodernizowane w nowych zakładach AFI KLM E&M, w porcie lotniczym Charles De Gaulle. Ostatni z nich trafi do rąk francuskich lotników w 3. kw. 2016.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.