Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pierwszy zmodernizowany francuski AWACS

Lotnictwo wojskowe, 22 lipca 2014

Boeing oficjalnie przekazał wojskom lotniczym Francji pierwszy samolot wczesnego ostrzegania i kierowania (AWACS) zmodernizowany do standardu E-3F+.

Program modernizacji francuskich AWACS-ów do standardu E-3F+ zakończy się w 3. kwartale 2016 / Zdjęcie: Vincent Gusiano

Uroczystość przekazania pierwszego samolotu E-3F+ na ręce przedstawicieli Armee de l’Air (wojsk lotniczych Francji) odbyła się 17 lipca, jednak Amerykanie poinformowali o niej dopiero dziś. Porozumienie w sprawie modernizacji samolotów do standardu E-3F+ (odpowiadającemu amerykańskiemu Block 40/45) zostało zawarte w 2010, w ramach Foreign Military Sale. Jego sygnatariuszami byli rząd USA i Direction Générale de l'Armement (DGA, francuska agencja ds. uzbrojenia). Wartość przedsięwzięcia to 466 mln USD (1,42 mld zł, Amerykańskie technologie nie dla Francuzów, 2012-09-27).

Modernizacja polega na zabudowaniu nowoczesnych urządzeń i oprogramowania, umożliwiających działanie w sieciocentrycznej przestrzeni bitewnej. Jedną z najważniejszych zdolności jest łączenie informacji odebranych z różnych źródeł (radiolokatora, urządzeń wykrywających promieniowanie elektromagnetyczne i łącza informacyjnego) w jeden spójny obraz pozwalający na wykrywanie i identyfikację celów. Ulepszone zostały także urządzenia służące do łączności i nawigacji.

Samolot przekazany jako pierwszy został zmodernizowany w zakładach Air France Industries KLM Engineering & Maintenance (AFI KLM E&M) mieszczących się na lotnisku Le Bourget. Prace, wykonywane pod nadzorem specjalistów Boeinga, zakończono 17 lutego br. Następnie E-3F+ trafił do Base Aérienne 702 Capitaine Georges Madon w Avord, gdzie przeprowadzono jego próby na ziemi i w locie.

Trzy pozostałe francuskie AWACS-y zostaną zmodernizowane w nowych zakładach AFI KLM E&M, w porcie lotniczym Charles De Gaulle. Ostatni z nich trafi do rąk francuskich lotników w 3. kw. 2016.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.