Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Ostatnia prosta USS Constellation

Marynarka wojenna, 11 sierpnia 2014

Amerykański lotniskowiec typu Kitty Hawk, USS Constellation (CV 64) znajduje się w drodze do Teksasu, gdzie zostanie zezłomowany.

USS Constellation (CV 64) został przyjęty do służby w 1961 i pozostawał w linii do sierpnia 2003. Od tego czasu przebywał na terenie Naval Inactive Ship Maintenance Facility w Bremerton. Okręt ma 332 m długości i 86 m szerokości. Wypierał do 82,5 tys. t. Rozwijał prędkość 30-34 w. Załogę stanowiło 4000 oficerów i marynarzy. Grupę lotniczą stanowiło do 85 statków powietrznych różnych typów. Uzbrojeniem USS Constellation były m.in. wyrzutnie pocisków przeciwlotniczych Sea Sparrow oraz 20-mm zestawy obrony bezpośredniej Phalanx / Zdjęcie: US Navy

W połowie czerwca br. US Navy ogłosiła, że zlokalizowane w Brownsville w Teksasie International Shipbreaking Limited będzie odpowiedzialne za zezłomowanie USS Constellation. Teksańskie przedsiębiorstwo otrzyma za wykonaną usługę 3 mln USD (9,3 mln zł). Będzie też mogło sprzedać odzyskane materiały.

Okręt opuścił zakłady stoczniowe Puget Sound Naval Shipyard w Bremerton w stanie Waszyngton w miniony piątek. Holownik Corbin Foss przetransportuje USS Constellation do Brownsville. Obie jednostki mają do pokonania około 30 tys. km, idąc m.in. wzdłuż wybrzeży Ameryki Południowej. Do celu podróży powinny dotrzeć w grudniu. Czas potrzebny na zezłomowanie jednostki obliczany jest na 2 lata.

USS Constellation to jeden z trzech nieużywanych już amerykańskich konwencjonalnych lotniskowców, które w ostatnim czasie przeznaczono do zezłomowania. Jesienią 2013 US Navy sprzedała USS Forrestal (CV 59) przedsiębiorstwu All Star Metals (Jakim pilotem był McCain?, 2008-10-13). Z kolei w maju za symbolicznego centa na złom trafił USS Saratoga (CV 60), nad którym będzie pracowało Esco Marine (USS Saratoga sprzedany za 1 centa, 2014-05-09). Wszystkie wymienione przedsiębiorstwa zlokalizowane są w Brownsville.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.