Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Cygnus odłączył się od ISS

Astronautyka, 16 sierpnia 2014

Transportowy statek kosmiczny Cygnus odłączył się wczoraj od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jego wejście w atmosferę jest planowane na jutro.

Cygnus w chwilę po odłączeniu od ISS / Zdjęcie: NASA TV

Transportowy statek kosmiczny Cygnus, po blisko miesiącu od wejścia na orbitę, odłączył się od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS, International Space Station). Operacji dokonano za pomocą specjalnego, 17-metrowego ramienia (moduł Harmony) wczoraj o 9.14 GMT. Ramię odsunęło Cygnusa na odległość około 10 metrów od stacji. Manewr przeprowadził astronauta European Space Agency (ESA) Alexander Gerst z pomocą inżyniera NASA Reida Wisemana. Całkowite odłączenie nastąpiło o 10.40 GMT.

Wejście Cygnusa w atmosferę ziemską jest planowane na jutro o 13.11 GMT nad południowym Pacyfikiem. Satelita ma w nich spłonąć, gdyż dla ograniczenia kosztów jest pozbawiony osłony termicznej. Na jego pokładzie znajdują się śmieci i zbędny sprzęt z ISS.

Cygnus został zaprojektowany i zbudowany przez Orbital Sciences Corp. Misja Orb-2, druga z serii (Cygnus zbliża się do ISS, 2014-01-12), rozpoczęła się 13 lipca startem z ośrodka Antares na wyspie Wallops. Statek przewiózł na Międzynarodową Stację Kosmiczną ponad 1,5 tony ładunku. Obecna misja Cygnusa jest kolejną w ramach kontraktu Orbital z NASA, wartego 1,9 mld USD (5,6 mld zł), który ma być realizowany do 2016. Umowa obejmuje realizację ośmiu misji transportowych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.