Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Inteligentne pokrycia samolotów

Przemysł zbrojeniowy, 22 sierpnia 2014

Naukowcy z BAE Systems pracują nad pokryciami samolotów, które mogą wyczuwać parametry otoczenia, czy wykryć uszkodzenia struktury.

Inteligentne pokrycie pozwoli samolotom na wyczuwanie parametrów otoczenia, czy wysyłanie komunikatów o problemach technicznych / Rysunek: BAE Systems

BAE Systems prowadzi prace mające na celu wyposażenie samolotów w pokrycie podobne do ludzkiej skóry, umożliwiające wykrycie uszkodzenia lub zniszczenia i zdolne do wyczuwania parametrów otoczenia. Inteligentne pokrycie może zawierać dziesiątki tysięcy mikroczujników, o powierzchni ok. 1 mm2 każdy. Po zabudowaniu ich w strukturze pokrycia, czy nałożeniu na jego powierzchnię, umożliwią one wyczuwanie prędkości wiatru, temperatury, czy naprężeń i przemieszczeń struktury. Czujniki mogą mieć własne źródła zasilania, a po połączeniu z odpowiednim oprogramowaniem, być zdolne do nawiązania łączności w ten sam sposób, jak ludzka skóra wysyła sygnały do mózgu.

Rewolucyjna koncepcja pozwoli na ciągłe monitorowanie stanu płatowca i zgłaszanie potencjalnych problemów za pomocą łączy informacyjnych. Rozwiązanie takie umożliwi to zmniejszenie ilości regularnych przeglądów i czynności obsługi technicznej oraz części, które muszą być wymieniane okresowo. Co za tym idzie zwiększy się skuteczność obsługi technicznej samolotu, jego dostępność i poziom bezpieczeństwa.

Inteligentne pokrycie to kolejny pomysł, opracowywany przez BAE Systems w ramach technologii przyszłości, które mogą znaleźć zastosowanie w statkach powietrznych (Technologie przyszłości dla lotnictwa , 2014-07-07).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.