Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

T-Xc oblatany

Lotnictwo wojskowe, Lotnictwo cywilne, 30 sierpnia 2014

Brazylijski Novaer poinformował o oblocie samolotu szkolnego T-Xc. Oblot miał miejsce 22 sierpnia w São José dos Campos.

T-Xc Pilgrim (PP-ZKV) w pierwszym locie / Zdjęcie: Novaer Craft

Brazylijski Novaer Craft poinformował o oblocie prototypu dwumiejscowego samolotu szkolnego T-Xc Pilgrim (Prezentacja T-Xc, 2014-04-02). Pierwszy lot miał miejsce 22 sierpnia o 11:30 w São José dos Campos. Za sterami samolotu zasiadł Otávio Kovács, syn znanego konstruktora lotniczego, Josepha Kovácsa (twórcy m.in. Neiva T-25 Universal i Embraera EMB-312 Tucano). Pilot ocenił, że T-Xc spełnił pokładane w nim nadzieje, okazał się zwrotny i łatwy w pilotażu.

T-Xc powstał na bazie K-51 Peregrino, skonstruowanego przez Josepha Kovácsa. Zbudowany jest z kompozytów, głównie węglowych. Wyposażono go w cyfrową awionikę z dużymi kolorowymi wyświetlaczami w kabinie. Seryjne T-Xc mają zastąpić w brazylijskich wojskach lotniczych wysłużone T-25 Universal.

Novaer Craft buduje w Lages wytwórnię, w której mają powstawać Pilgrimy. Pierwszy seryjny T-Zc ma zostać zbudowany już na przełomie 2015 i 2016. W 2018 tempo produkcji ma wynosić 10 sztuk miesięcznie.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.