Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rosjanie oczyszczą Fukushimę?

Przemysł zbrojeniowy, 30 sierpnia 2014

Japonia wybrała rosyjską RosRAO jako jednego z dostawców technologii oczyszczenia z trytu wody skażonej w wyniku awarii elektrowni jądrowej Fukushima I. Ofertę złożyło 29 podmiotów z całego świata.

Operator elektrowni jądrowej Fukushima I wybrał rosyjską spółkę FGUP RosRAO jako jednego z trzech dostawców technologii oczyszczania z trytu wody skażonej w wyniku awarii tej elektrowni. Kontrakty otrzymały też amerykańskie przedsiębiorstwo Kurion Inc. i amerykańsko-japońskie konsorcjum General Electric-GE Hitachi Nuclear Energy Canada

TEPCO – operator  elektrowni jądrowej Fukushima I w Japonii wybrał rosyjską spółkę FGUP RosRAO jako jednego z dostawców technologii oczyszczania z trytu wody skażonej w wyniku awarii tej elektrowni. Kontrakty otrzymały też amerykańskie przedsiębiorstwo Kurion Inc. i amerykańsko-japońskie konsorcjum General Electric-GE Hitachi Nuclear Energy Canada. Japońska agencja Kiodo poinformowała, że w konkursie startowało 29 przedsiębiorstw z całego świata.

Każdy z wybranych oferentów otrzyma miliard jenów (30,7 mln zł) na przygotowanie projektu sposobu oczyszczenia radioaktywnej wody. Rozwiązania mają być przedstawione do marca 2016. Wybrane projekty zostaną później przetestowane w praktyce.

Problem oczyszczenia skażonej trytem w wyniku awarii elektrowni Fukushima I jest jednym z najtrudniejszych do rozwiązania (Bsl nad elektrownią Fukushima, 2014-01-27). W podziemnych pomieszczeniach i cysternach znajduje się 440 tys. ton wody o wysokim stopniu radiacji. Szacuje się, że w technicznym tunelu stacji jest jeszcze 15 tys. ton, a codziennie przybywa 400 t skażonych wód gruntowych. Radioaktywna woda jest obecnie oczyszczana z wykorzystaniem doświadczalnej technologii ALPS (Advanced Liquid Processing System), która radzi sobie z 62 radioaktywnymi substancjami za wyjątkiem trytu.

Świat nigdy nie stanął przed tej wielkości problemem utylizacji płynnych materiałów radioaktywnych, powiedział Siergiej Floria z Instytutu Radowego im. Chłopina przy RosRAO, szef rosyjskiej grupy projektu. Floria specjalizuje się w postępowaniu z odpadami promieniotwórczymi. - Japończycy są pierwszymi, których czeka rozwiązanie tak trudnego zadania, powstałego w wyniku katastrofy przemysłowej. Trzeba będzie oczyścić co najmniej 800 tysięcy m3 wody. Japonia chce rozwiązać ten problem w ciągu 5 lat – dodał rosyjski specjalista.

Rosyjscy naukowcy mają bogate doświadczenie w zakresie rozwiązywania podobnych problemów. Eksperci z Rosji od dawna zajmują się opracowywaniem technologii i tworzeniem obiektów do przetwarzania ciekłych odpadów radioaktywnych. Duże ich ilości powstają w czasie eksploatacji atomowych okrętów podwodnych. Jest ich jednak wielokrotnie mniej, niż zgromadzonych w elektrowni Fukushima I.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.