Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Czesi wyszkolą irackich pilotów

Lotnictwo wojskowe, 18 września 2014

Republika Czeska przeszkoli kilkudziesięciu irackich wojskowych w pilotażu śmigłowców transportowych Mi-17.

Szkolenie irackich pilotów wojskowych za granicą wymusza skomplikowana sytuacja wewnętrzna kraju. W wyniku czerwcowej ofensywy bojowników Państwa Islamskiego, islamistom udało się przejąć wiele baz i ośrodków szkoleniowych sił zbrojnych Iraku / Zdjęcie: MO Czech

W myśl zawartego przed kilkoma dniami porozumienia, państwowe LOM Praha zorganizuje i przeprowadzi roczny kurs szkoleniowy dla 31 irackich wojskowych. Od początku 2015, Irakijczycy będą szkoleni w pilotażu śmigłowców transportowych Mi-17. Kurs zostanie prowadzony m.in. na terenie ośrodka szkoleniowego w Pardubicach. Koszt przedsięwzięcia nie został podany do publicznej wiadomości.

Szkolenie irackich pilotów wojskowych jest kolejną formą pomocy Pragi dla pogrążającego się w konflikcie wewnętrznym państwa. W najbliższych tygodniach Czesi przekażą współpracującym z Bagdadem władzom Autonomii Kurdyjskiej co najmniej 500 t uzbrojenia i wyposażenia wojskowego, w tym broni palnej, amunicji czy elementów indywidualnego oporządzenia żołnierzy o wartości 41 mln CZK (6 mln zł). Czeskie władze wydały zgodę na ten transfer 28 sierpnia.

Wyposażenie zostanie przetransportowane do Iraku drogą powietrzną. W ramach operacji Impact (Kanadyjska pomoc dla Iraku, 2014-09-17), kanadyjskie CC-130J Super Hercules i CC-177 Globemaster III wykonają co najmniej 4 loty do Iraku, zaczynając od dzisiaj.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.