Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Roboty inspekcyjne dla Kurdów

Wojska lądowe, 22 września 2014

Rząd Kanady przekaże Autonomii Kurdyjskiej roboty inspekcyjne do walki z bojownikami Państwa Islamskiego.

Zakup robotów inspekcyjnych dla wojsk Autonomii Kurdyjskiej zostanie najprawdopodobniej sfinansowany ze środków wartego 10 mln CAD (30 mln zł) funduszu pomocowego, udostępnionego Kurdom przez Ottawę / Zdjęcie: MO Kanady

Według kanadyjskich mediów, kolejnym etapem pomocy humanitarno-wojskowej Ottawy dla władz Autonomii Kurdyjskiej będzie przekazanie oddziałom Peszmergów nieokreślonej liczby robotów inspekcyjnych. Kurdowie użyją tego wyposażenia do walki z bojownikami Państwa Islamskiego, oczyszczając odbijane terytoria oraz miejscowości z ukrytych bomb lub improwizowanych ładunków wybuchowych (IED).

Co istotne, a bardzo podkreślane w wypowiedziach kanadyjskich władz, Ottawa nie zaangażuje się bezpośrednio w zakup i przekazanie Kurdom robotów, ani też w przeszkolenie Peszmergów w ich obsłudze. W imieniu Kanady, uczyni to jej regionalny partner. Kanadyjczycy najprawdopodobniej ograniczą się do przekazania mu potrzebnych środków finansowych oraz udzielenia ewentualnej pomocy logistycznej.

Warto przypomnieć, że od kilku tygodni Kanadyjczycy wspierają walczących z islamistami Kurdów, tworząc most powietrzny, którym do Iraku docierają kolejne transporty pomocy humanitarnej i wojskowej. W ramach zapoczątkowanej pod koniec sierpnia operacji Impact, kanadyjskie samoloty transportowe CC-130J Super Hercules i CC-177 Globemaster III wykonały już co najmniej 18 lotów z Albanii i Czech, przerzucając na miejsceniezbędną pomoc (Kanadyjska pomoc dla Iraku, 2014-09-17).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.