Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Łucz na orbicie

Astronautyka, 28 września 2014

Rakieta nośna Proton-M wyniosła na orbitę satelitę retranslacyjnego Łucz. O 9:26 satelita oddzielił się od bloku przyspieszającego Briz-M.

Zdjęcie: Roskosmos

Ciężka rakieta nośna Proton-M z blokiem przyspieszającym Briz-M wyniosła dziś na orbitę geostacjonarną satelitę retranslacyjnego Łucz. Rakieta wystartowała dziś krótko po północy, o 0:23 czasu moskiewskiego (Zgoda na start Protona-M, 2014-09-27). Był to piąty start Protona-M w 2014, a pierwszy po zakończonym awarią starcie w maju br. 9 minut po starcie Briz-M z satelitą oddzielił się od trzeciego stopnia rakiety. O 9:26 czasu moskiewskiego satelita oddzielił się od bloku przyspieszającego i znalazł się na zaplanowanej orbicie.

Aparat kosmiczny Łucz został opracowany przez spółkę Informacyjne systemy satelitarne im. akademika Reszetniewa. Geostacjonarne satelity Łucz mają stać się podstawą wielozadaniowego systemu retranslacji Łucz. Produkowane są w ramach Federalnego programu kosmicznego FR na lata 2006-2015. Łucz ma zapewniać łączność z rosyjskim segmentem Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, satelitami poruszającymi się po niskich orbitach, rakietami nośnymi i stacjami naziemnymi. Poprzedni satelita tej serii – Łucz 5W został wyniesiony na orbitę w kwietniu br.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.