Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Wciąż więcej japońskich interwencji

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 17 października 2014

Ministerstwo obrony Japonii podało nowe dane dotyczące liczby interwencji powietrznych w reakcji na naruszenie lub próby naruszenia przestrzeni powietrznej tego państwa.

W pierwszej połowie trwającego od kwietnia roku budżetowego, japońskie samoloty wojskowe startowały alarmowo aż 533 razy. W większości, prowokacji dopuszczały się wojska lotnicze ChRL i Rosji / Zdjęcie: MO Japonii

W pierwszej połowie trwającego od kwietnia roku budżetowego, samoloty Kōkū Jieitai (Japońskich Wojsk Lotniczych Samoobrony) podrywały się aż 533 razy w odpowiedzi na prowokacje powietrzne lub też celowe naruszenie przestrzeni powietrznej lub strefy identyfikacji obrony powietrznej Japonii przez wojskowe statki powietrzne państw regionu, w tym Rosji i ChRL. Liczba interwencji jest nie tylko większa niż przed rokiem, kiedy doszło do zaledwie 308 tego typu zdarzeń, ale też największa od 2003, kiedy Japończycy zaczęli publikować takie zestawienia (Japonia odpowiada na kolejne prowokacje, 2014-07-10).

Najwięcej prowokacji, bo aż 324 (w porównaniu do 136 w 2013), dopuścili się piloci wojskowi Federacji Rosyjskiej, pilotujący głównie patrolowe Ił-20M. W przypadku ChRL, takich interwencji było 207, o 58 mniej niż przed rokiem.

Na uwagę zasługuje fakt, że liczba interwencji Kōkū Jieitai systematycznie rośnie. W minionym roku osiągnęła ona poziom najwyższy od 24 lat. Od 1 kwietnia 2013 do 31 marca br., Japończycy startowali alarmowo aż 810 razy (Najwięcej interwencji od 24 lat, 2014-04-12). Tradycyjnie już, najwięcej prowokacji dopuszczają się wojska lotnicze ChRL i Rosji. W pierwszym przypadku są one związane ze sporami o wyspy Senkaku/Diaoyu. Rosjanie z kolei patrolują zachodnie wody Morza Japońskiego oraz rejony w pobliżu północnej wyspy Hokkaido, obserwując jednocześnie montaż kolejnych stacji radiolokacyjnych dalekiego zasięgu, AN-TPY-2, wchodzących w skład amerykańskich baterii systemu obrony antybalistycznej Terminal High Altitude Area Defense (THAAD) (Akceptacja drugiego AN-TPY-2, 2013-02-26).

Prowokacje powietrzne ze strony ChRL i Rosji były jednym z argumentów, używanych przez rząd Shinzo Abe podczas podejmowania decyzji o zmianie sposobu interpretacji zapisów japońskiej pacyfistycznej konstytucji. Nowe podejście daje rządowi prawo do powołania się na potrzebę kolektywnej samoobrony, jako argumentu przemawiającego za użyciem siły militarnej wobec innego państwa (Japonia zmienia interpretację konstytucji, 2014-07-01).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.