Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Reapery dla Europy

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 05 sierpnia 2008

Władze Niemiec i Włoch chcą kupić w USA łącznie 9 bojowych bsl MQ-9 Reaper i skierować je do Afganistanu. Wartość obu kontraktów zamknie się kwotą 535 mln USD.


MQ-9 na lotnisku w Afganistanie. Ma podwieszone dwie naprowadzone laserowo bomby GBU-12 Paveway II i 4 ppk Hellfire. W maju z powodzeniem przeprowadzono również testy z użyciem bomb GBU-49 (zobacz: Pierwsze ekspedycyjne skrzydło bsl) / Zdjęcie: USAF

Reapery są wykorzystywane bojowo przez Amerykanów w Afganistanie od września 2007. Od tego czasu przy ich pomocy wykonano kilkanaście ataków, używając bomb o masie 227 kg lub pocisków Hellfire (zobacz, np.: Reaper zrzucił bomby kierowane w Afganistanie).

Swoje 3 bezzałogowe - na razie nieuzbrojone - wysłali do Afganistanu również Brytyjczycy, w grudniu 2007 zamawiając kolejne 10 egz. MQ-9, wraz ze sprzętem pomocniczym, za ok. 1 mld USD. Póki co, nie mają szczęścia w wykorzystywaniu Reaperów. Utracili już dwa samoloty w wyniku uszkodzeń silnika, decydując się w końcu na równoległy rozwój własnej, dwusilnikowej konstrukcji (zobacz: BAE SYSTEMS pokazało Mantisa).

Mimo tego na zakup MQ-9 zdecydowały się kolejne kraje. Obecnie negocjacje w tej sprawie prowadzą Niemcy i Włochy, a odpowiednie dokumenty, wnoszące o zgodę na ewentualny eksport, wpłynęły właśnie do Kongresu USA.

Wynika z nich, że Niemcy chcą zakupić dla swojego 3-tysięcznego kontyngentu w Afganistanie 5 samolotów, wraz z pakietem rocznego serwisowania, za 205 mln USD. Więcej są skłonni zapłacić Włosi. Planują pozyskanie co prawda tylko 4 egz., ale serwisowanych przez 5 lat, co pochłonie 330 mln USD.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra