Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Wojskowe satelity za 30 mld USD

Strategia i polityka, 07 sierpnia 2008

Według ośrodka analitycznego Forecast International (FI), w ciągu najbliższych 10 lat na orbitach Ziemi zostanie umieszczonych 95 satelitów wojskowych, o szacunkowej wartości 30,6 mld USD.

Satelity będą reprezentowały pełną gamę tych urządzeń, od dużych obiektów łączności, typu Wideband Global Satcom, po relatywnie małe systemy ELISA, służące do rozpoznania radioelektronicznego.

Według analityków FI, w ciągu najbliższej dekady pogłębi się rozziew między działaniami USA, a krajów UE w przestrzeni okołoziemskiej. Państwa Starego Kontynentu nie traktują bowiem - w przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych - kwestii rozpoznania i łączności satelitarnej jako priorytetowej. Co więcej, Europejczycy wykorzystują do celów wojskowych również satelity cywilne.

FI szacuje, że do 2018 państwa Europy, Japonia i Izrael umieszczą na orbicie 27 satelitów o wartości 5,2 mld USD, co stanowić będzie w ujęciu ilościowym i finansowym, odpowiednio 28 i 17% światowego rynku. Prawdopodobnie podobne wartości zanotują Rosja i Chiny. Jednak niekwestionowanym liderem pozostanie USA. Tym bardziej, że obecnie ważą się losy kolejnych zamówień Pentagonu, o maksymalnej wartości 5 mld USD.

Przewaga ta wiąże się nie tylko z budowaniem nowych satelitów obserwacyjnych czy łączności, ale również tworzeniem trzeciej już generacji systemu GPS, alternatywy dla europejskiego Galileo i wskrzeszonego rosyjskiego GLONASS.

Liderem przemysłu satelitarnego, w USA i na całym świecie, pozostanie Lockheed Martin, który podpisał umowy o dostarczeniu części satelitów systemu GPS III (zobacz: GPS dla Lockheed Martina), satelitów Mobile User Objective System marynarki wojennej i systemu SIBRIS High.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.