Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Tavory dla brygady Golani

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 12 sierpnia 2008

Izraelska 1. Brygada Piechoty (Golani), na być drugą, po 84. Brygadzie (Giwati), dużą jednostką IDF, która w całości zostanie przezbrojona z amerykańskiej broni w nowe 5,56-mm karabinki automatyczne Tavor.

Pierwszą jednostką przezbrojoną w 5,56-mm karabinki Tavor była 84. Brygada Piechoty Giwati, do której broń dotarła w 2006. Kolejną, od sierpnia 2008, będzie 1. Brygada Piechoty Golani / Zdjęcie: IDF

W maju 2004 izraelskie ministerstwo obrony zdecydowało o przyjęciu Tavora do uzbrojenia. W czerwcu 2003 podpisano kontrakt na dostawy 15 tysięcy karabinków TAR-21 (Tavor Assault Rifle for 21th Century) w kilku odmianach (podstawową jest wersja CTAR-21 z lufą długości 380 mm, TAR-21 z lufą 460-mm wykorzystywany jest w zestawie z podwieszanym 40-mm granatnikiem M203), z możliwością rozszerzenia kontraktu do 40 tysięcy. Całość zamówienia szacowano na 20 mln dolarów. Tavor ma zastąpić w IDF amerykańskie karabinki M16A1 i M16A2 oraz ich skrócone odmiany - M653 i M4/M4A1. Dostawy miały rozpocząć się w 2004, jednak na przeszkodzie stanęły podział i prywatyzacja państwowego koncernu IMI, które spowodowały niemal dwuletnie opóźnienie.

W pierwszej kolejności przezbrajać się w nowe karabinki miała 84. Brygada Piechoty (Giwati). Pierwsi poborowi otrzymali Tavory w sierpniu 2006, jednak armia zaczęła zgłaszać duże zastrzeżenia dotyczące niezawodności i funkcjonowania broni. Dostawy zostały natychmiast wstrzymane, zaś następcy IMI - prywatnej korporacji IWI (Israel Weapon Industries) nakazano niezwłocznie wprowadzić niezbędne poprawki. W tym czasie żołnierze z Giwati ponownie otrzymali amerykańską broń.

Karabinki CTAR-21 (model z 380-mm lufą) mają w przyszłości stać się podstawową bronią izraelskich żołnierzy i wyprzeć z uzbrojenia amerykańskie M16A1/A4 oraz M653 i M4 / Zdjęcie: IDF

W ciągu trzech miesięcy producent zmodyfikował Tavory i kolejny pobór, z listopada 2006, otrzymał poprawione karabinki. Od tego czasu dostawy broni przebiegają bez zakłóceń. Tavory produkowane są w zakładzie IWI Keszet w Kirjat Szmona, niedaleko granicy izraelsko-libańskiej.

Przedstawiciele IDF podali, że z początkiem sierpnia 2008 ma rozpocząć się zastępowanie starszych wzorów uzbrojenia nowymi karabinkami również w 1. Brygadzie Piechoty (Golani).

Oprócz Izraela, TAR-21 używany jest również w Kolumbii (zakupiono 30 tysięcy karabinków), Tajlandii (zamówienie na 15 tysięcy Tavorów złożone w 2007) oraz Indiach (hinduskie jednostki specjalne zakupiły około 3,5 tysiąca tych karabinków - patrz: Pierwsze Tavory w Indiach, zaś w marcu 2008 zamówiono dodatkowe tysiąc TAR-21), Kolumbii (zakupiono 30 tysięcy karabinków), Tajlandii (15 tysięcy Tavorów kupiono w 2007). Mniejsze partie - dla wojskowych i policyjnych oddziałów specjalnych - zakupiły Azerbejdżan, Kostaryka, Gruzja, Gwatemala, Peru i Turcja.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra