Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zmodernizowane kanadyjskie Aurory

Lotnictwo wojskowe, 05 stycznia 2015

Wojska lotnicze Kanady odebrały pierwsze zmodernizowane samoloty CP-140M Aurora.

Jeden z trzech CP-140M, wyposażonych w IBLOS / Zdjęcie: MO Kanady

Rząd w Ottawie poinformował o odebraniu przez Royal Canadian Air Force (królewskie wojska lotnicze Kanady) 3 samolotów CP-140M Aurora (miejscowe oznaczenie P-3C Orion, z wyposażeniem zapożyczonym od S-3A Viking). W ceremoni przyjęcia samolotów do służby uczestniczyli m. in. głównodowodzący RCAF gen. broni Yvan Blondin i dowódca 14. Skrzydła ppłk Iain Huddleston.

CP-140M zostały wyposażone w nowy układ łączności IBLOS (Interim Beyond Line of Sight). Umożliwia on przesyłanie zakodowanych informacji z dużą prędkością za pośrednictwem satelitów telekomunikacyjnych. Rozwiązanie takie pozwala na utrzymanie łączności w obszarach, gdzie nie można zbudować własnej lub sojuszniczej sieci łączności.

Przedsięwzięcie zostało zrealizowane przez rodzime IMP Aerospace. Prace zrealizowano w ciągu miesiąca, w zakładach w Halifax.

Wojska lotnicze Kanady mają na stanie 18 CP-140. Do ich zadań należy zwalczanie okrętów podwodnych, zdobywanie informacji wywiadowczych, rozpoznanie, wskazywanie celów oraz poszukiwania i ratownictwo morskie (Mapy Afganistanu, 2009-05-12). Dzięki kolejnym modernizacjom samoloty pozostaną w służbie do lat 2030.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.