Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Problemy szwajcarskich F-5E

Lotnictwo wojskowe, 15 stycznia 2015

Wojska lotnicze Szwajcarii wstrzymały loty samolotów F-5E, z powodu wykrycia pęknięć struktury.

Zdjęcie: Bartosz Głowacki

Resort obrony Szwajcarii poinformował o wstrzymaniu lotów samolotów Northrop F-5E Tiger II (na zdjęciu). W 30 myśliwcach tego typu, z 41 eksploatowanych przez Schweizer Luftwaffe, wykryto pęknięcia zmęczeniowe struktury płatowca, opisane jako poważne. Problem nie dotyczy 12 dwumiejscowych F-5F i 18 pozostałych Tigerów E/F, które są zmagazynowane i nie wykonują lotów (Urugwaj kupił F-5 od Szwajcarii , 2014-10-20).

W efekcie zespół specjalistów z armasuisse i RUAG postanowił, że F-5E, w których strukturach wykryto pęknięcia, zostają wycofane z eksploatacji do czasu zakończenia napraw. Pozostałe Tigery są czasowo uziemione, w celu przeprowadzenia inspekcji ich płatowców.

Aktualnie na dokonanie przeglądów oczekuje 13 szwajcarskich F-5E. Dowództwo Schweizer Luftwaffe przewiduje, że inspekcja jednego samolotu potrwa ok. 2 tygodni. Przegląd mają zakończyć się w 2. kwartale br.

Wstrzymanie eksploatacji dotyczy także samolotów używanych przez zespół akrobacyjny Patrouille Suisse. W związku z tym nie uświetnią one pokazem najbliższych zawodów w narciarstwie alpejskim w Lauberhorn.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.