Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Wsparcie szkoleniowe dla syryjskich rebeliantów

Strategia i polityka, Wojska lądowe, 16 stycznia 2015

Amerykański personel wojskowy będzie szkolił członków syryjskiej opozycji.

Poza 400 instruktorami wojskowymi, USA wyślą na Bliski Wschód kilkusetosobowy zespół pomocniczy. Jego zadaniem będzie ochrona obozów szkoleniowych i wsparcie logistyczne / Zdjęcie: Departament Obrony USA

Przedstawiciele Pentagonu poinformowali wczoraj o planach wysłania na Bliski Wschód 400 instruktorów wojskowych. Żołnierze będą odpowiedzialni za szkolenie i przygotowanie do walki członków umiarkowanej syryjskiej opozycji, walczących z wojskami reżimu Baszara al-Assada i bojownikami organizacji islamistycznych.

Program szkoleniowy ma ruszyć w marcu i trwać co najmniej 3 lata. Rocznie Amerykanie zamierzają przeszkolić ponad 5000 rebeliantów. Opozycjoniści otrzymają też uzbrojenie i wyposażenie wojskowe. Szkolenia będą prowadzone poza Syrią. Według informacji przekazywanych przez media, Waszyngton uruchomi 4 obozy szkoleniowe zlokalizowane na terytorium Arabii Saudyjskiej, Kataru i Turcji (Syryjczycy szkoleni w Turcji, 2014-11-18).

Docelowo, USA chcą przygotować do walki ok. 15 tys. rebeliantów. Tak ambitne plany wzbudzają jednak obawy części komentatorów. Ich zdaniem podstawowym problemem będzie wyselekcjonowanie odpowiedniej grupy opozycjonistów, niepowiązanych z organizacjami islamistycznymi.

W powszechnej ocenie amerykańska pomoc szkoleniowa przychodzi zdecydowanie za późno. Pierwsze apele o przygotowanie syryjskich rebeliantów do walki pojawiły się tuż po wybuchu wojny domowej w 2011. Część amerykańskiej klasy politycznej zarzuca Białemu Domowi zbytnią opieszałość, która może teraz znacznie utrudnić realizację ambitnych planów prezydenckiej administracji.

Warto przypomnieć, że podobne programy szkoleniowe prowadzone są już przez USA w Iraku (Kolejny krwawy rok w Iraku, 2015-01-14, Amerykańscy instruktorzy wojskowi w al-Anbar, 2014-12-18). Waszyngton zaaprobował plan wysłania nad Eufrat nawet 3 tys. instruktorów wojskowych, którzy zajmą się szkoleniem członków irackich sił zbrojnych i bojowników kurdyjskich.

Szkolenie syryjskich rebeliantów jest kolejnym elementem planu walki z bojownikami Państwa Islamskiego i innych organizacji islamistycznych w Iraku i Syrii. Przeszkoleni opozycjoniści mają wyprzeć islamistów z zajętych przez nich terenów. Działania te mają być nieustannie wspierane przez zapoczątkowaną latem 2014 kampanię nalotów na pozycje ekstremistów, prowadzoną przez USA i ich sojuszników (Ponad tysiąc islamistów zginęło w nalotach, 2014-12-23).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.