Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Rezygnacja prezesa Patrii

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 19 sierpnia 2008

Jorma Wiitakorpi, dotychczas kierujący fińska Patrią, podał się do dymisji. Jak stwierdził w oświadczeniu, zrobił to dla ratowania image przedsiębiorstwa. Policja prowadzi śledztwo w sprawie podejrzenia o korupcję, w którą zamieszane są osoby, powiązane z przedsiębiorstwem.

Fińska haubico-armata K 98, od której sprzedaży do Egiptu, rozpoczęły się problemy Patrii z policją. Władze przedsiębiorstwa przyznały, że zaangażowały do negocjacji miejscowego przedstawiciela, który otrzymał potem kilkuprocentową prowizję. Jest to jednak normalne i zgodne z prawem podejście do załatwiania kontraktów eksportowych, wręcz wymagane w krajach arabskich / Zdjęcie: MO Finlandii

W maju 2008 fińska policja aresztowała pierwszych podejrzanych o wręczanie łapówek w przetargach na haubico-armaty 155 GH 52 APU (oznaczenie fińskie K 98) dla egipskich wojsk lądowych w 1999 i transporterów AMV dla Słowenii, w 2006. Od tego czasu zatrzymano kilkanaście osób, z których dwie pozostają w areszcie.

Policja nie informuje o szczegółach, z uwagi na dobro śledztwa

Przedstawiciele Patrii oświadczali wielokrotnie, że w sprawę nie są zamieszani bezpośrednio pracownicy przedsiębiorstwa, a dochodzenie nie doprowadziło do postawienia zarzutów.

O ile dostawa łącznie 7 dział dla Egiptu została już dawno zrealizowana, śledztwo może mieć wpływ na kontrakt słoweński. Tamtejszy minister obrony, Karl Erjavec stwierdził, że w przypadku potwierdzenia się zarzutów odnośnie korupcji, zawarta w 2006 umowa na dostawę 135 transporterów AMV może zostać anulowana (zobacz: Słowenia zrezygnuje z Patria AMV?).

Mogła być to jedna z istotnych przesłanek dymisji prezesa Jormy Wiitakorpiego. Mimo, że w czasie ostatniej wizyty w Słowenii, zapewniał, że żaden z elementów śledztwa nie potwierdza tezy, by nieprawidłowości wiązały się z wręczaniem jakichkolwiek łapówek czy prezentów oficjelom słoweńskim, to pozostają wątpliwości wokół jego własnej osoby.

Nazwisko prezesa pojawia się m.in. w zeznaniach emerytowanego płk Erkki Heinilä, który był doradcą Patrii w czasie realizowania umowy z Egiptem. Stwierdził on, że Wiitakorpi w czasie zamkniętych spotkań usprawiedliwiał wręczanie łapówek, argumentując, że bez nich nie doszłoby do podpisania kontraktu.

Nowym prezesem został Heikki Allonen, od kwietnia członek Zarządu Patria Oy. Sam Witakorpi pozostał w Patrii jako doradca nowego prezesa.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.