Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Abrams w rękach irackich islamistów

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 29 stycznia 2015

Działająca w Iraku szyicka organizacja islamistyczna przejęła kilka pojazdów wojskowych wyprodukowanych w USA, w tym co najmniej jeden czołg podstawowy M1A1 Abrams.

Z materiałów zamieszczonych w mediach społecznościowych wynika, że bojownicy Kata'ib Hezbollah przejęli co najmniej jeden amerykański czołg M1 Abrams, a także kilka transporterów opancerzonych M113 oraz samochody terenowe HMMWV i klasy MRAP / Zdjęcie: Kata'ib Hezbollah

Wspierana przez Iran organizacja Kata'ib Hezbollah zamieściła w mediach społecznościowych film, na którym widać przejazd dużego konwoju pojazdów wojskowych. Wśród nich można dostrzec m.in. transportery opancerzone M113, samochody terenowe HMMWV i klasy MRAP, a także co najmniej jeden czołg podstawowy M1A1 Abrams. Wozy te najprawdopodobniej należały wcześniej do sił zbrojnych Iraku (Irak odebrał MRAP, 2015-01-07).

Nie wiadomo, czy pojazdy zostały zajęte na irackich wojskach lądowych, czy też Bagdad przekazał je dobrowolnie. Tajemnicą poliszynela jest bowiem fakt, że siły zbrojne Iraku współpracują z wspieranymi przez Iran szyickimi bojówkami w walce z ekstremistami Państwa Islamskiego (Kolejny krwawy rok w Iraku, 2015-01-14).

Konwój wojskowy szyickiej organizacji islamistycznej Kata'ib Hezbollah wspieranej przez Iran. Jej bojownicy mają pomagać irackim wojskom rządowym w walce z Państwem Islamskim

Jest to pierwszy przypadek, kiedy Kata'ib Hezbollah opublikowała dowody na posiadanie tego typu sprzętu wojskowego. Do tej pory uzbrojeniem i wyposażeniem zajętym na wycofujących się Irakijczykach chwaliły się w mediach społecznościowych bojówki Państwa Islamskiego (Islamiści chwalą się sukcesami w Iraku, 2014-10-02).

Kata'ib Hezbollah uznawana jest przez USA za organizację terrorystyczną. Jej bojownicy prowadzili ataki na żołnierzy wielonarodowej koalicji wojskowej stacjonujących w Iraku do 2011. Waszyngton oskarża irański Korpus Strażników Rewolucji o wspieranie szyickiej bojówki finansowo i logistycznie.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.