Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Abrams w rękach irackich islamistów

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 29 stycznia 2015

Działająca w Iraku szyicka organizacja islamistyczna przejęła kilka pojazdów wojskowych wyprodukowanych w USA, w tym co najmniej jeden czołg podstawowy M1A1 Abrams.

Z materiałów zamieszczonych w mediach społecznościowych wynika, że bojownicy Kata'ib Hezbollah przejęli co najmniej jeden amerykański czołg M1 Abrams, a także kilka transporterów opancerzonych M113 oraz samochody terenowe HMMWV i klasy MRAP / Zdjęcie: Kata'ib Hezbollah

Wspierana przez Iran organizacja Kata'ib Hezbollah zamieściła w mediach społecznościowych film, na którym widać przejazd dużego konwoju pojazdów wojskowych. Wśród nich można dostrzec m.in. transportery opancerzone M113, samochody terenowe HMMWV i klasy MRAP, a także co najmniej jeden czołg podstawowy M1A1 Abrams. Wozy te najprawdopodobniej należały wcześniej do sił zbrojnych Iraku (Irak odebrał MRAP, 2015-01-07).

Nie wiadomo, czy pojazdy zostały zajęte na irackich wojskach lądowych, czy też Bagdad przekazał je dobrowolnie. Tajemnicą poliszynela jest bowiem fakt, że siły zbrojne Iraku współpracują z wspieranymi przez Iran szyickimi bojówkami w walce z ekstremistami Państwa Islamskiego (Kolejny krwawy rok w Iraku, 2015-01-14).

Konwój wojskowy szyickiej organizacji islamistycznej Kata'ib Hezbollah wspieranej przez Iran. Jej bojownicy mają pomagać irackim wojskom rządowym w walce z Państwem Islamskim
 

Jest to pierwszy przypadek, kiedy Kata'ib Hezbollah opublikowała dowody na posiadanie tego typu sprzętu wojskowego. Do tej pory uzbrojeniem i wyposażeniem zajętym na wycofujących się Irakijczykach chwaliły się w mediach społecznościowych bojówki Państwa Islamskiego (Islamiści chwalą się sukcesami w Iraku, 2014-10-02).

Kata'ib Hezbollah uznawana jest przez USA za organizację terrorystyczną. Jej bojownicy prowadzili ataki na żołnierzy wielonarodowej koalicji wojskowej stacjonujących w Iraku do 2011. Waszyngton oskarża irański Korpus Strażników Rewolucji o wspieranie szyickiej bojówki finansowo i logistycznie.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.