Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Modernizacja rumuńskich fregat

Marynarka wojenna, 05 lutego 2015

Bukareszt zapowiada drugi etap modernizacji dwóch fregat typu 22.

Rumuńskie fregaty typu 22 mają 148 m długości i 14,7 m szerokości. Rozwijają prędkość 30 w. Zasięg przekracza 8300 km. Załogę stanowi 205 oficerów i marynarzy / Zdjęcie: MO Rumunii

Drugi etap modernizacji Regele Ferdinand (F221) (ex-brytyjski HMS Coventry (F98)) i Regina Maria (F222) (HMS London (F95)) zapowiedział dowódca Fortele Navale Române (marynarki wojennej Rumunii), admirał Alexandru Mirsu. Prace będą koncentrować się przede wszystkim na systemach bojowych fregat oraz urządzeniach obserwacji i analizy pola walki. Program modernizacyjny wydłuży trwałość użytkową jednostek o 10-20 lat.

Rumuńskie fregaty typu 22 odkupiono od Royal Navy w 2003. Okręty weszły do służby w latach 2004-2005. Przed pojawieniem się w linii przeszły umiarkowaną modernizację. Zdemontowano m.in. przestarzałe wyrzutnie pocisków przeciwokrętowych i przeciwlotniczych. Przystosowano je też do przenoszenia śmigłowca ZOP IAR-330 Puma.

Blisko 30-letnie okręty otrzymają nowe lub zmodernizowane systemy dowodzenia i kierowania ogniem. Zostaną dozbrojone w wyrzutnie pocisków przeciwokrętowych i przeciwlotniczych, a także zestawy obrony bezpośredniej. W planach jest także doposażenie jednostek w trójwspółrzędną stację radiolokacyjną. Rumuni rozważają też montaż holowanego sonaru.

Dużo uwagi poświęca się przede wszystkim planom wyposażenia okrętów w nowe systemy bojowe. Ich głównym uzbrojeniem pozostaje 76-mm armata morska Oto Melara Super Rapid i wyrzutnie torped, co ogranicza możliwość użycia operacyjnego (Rumuni oferują fregatę, 2011-03-22). System samoobrony fregat składa się z wyrzutni celów pozornych Terma DL-12.

Ostateczny zakres prac modernizacyjnych zostanie określony w 2015. Ministerstwo obrony ustali też szczegółowy plan przedsięwzięcia, w tym terminarz oraz kosztorys. Okręty zostaną zmodernizowane nie tylko z myślą o działaniu na wodach morza terytorialnego i wyłącznej strefy ekonomicznej Rumunii, ale też w ramach wielonarodowych operacji antypirackich.

Na czas modernizacji uzupełnieniem rumuńskich fregat będzie ponad 20-letnia Mărăşeşti (F 111). Okręt zostanie następnie wycofany ze służby. Według adm. Mirsu jego miejsce zajmie w przyszłości lekka fregata lub korweta rakietowa.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.