Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

6 kolejnych miejsc w Sojuzach dla NASA

Astronautyka, 08 lutego 2015

Amerykańska agencja kosmiczna NASA zamierza kupić 6 kolejnych miejsc w rosyjskich satelitach Sojuz. Loty na Międzynarodową Stację Kosmiczną miałyby odbyć się w 2018.

Zdjęcie: Roskosmos

Amerykańska agencja kosmiczna NASA poinformowała o wstępnym zarezerwowaniu 6 kolejnych miejsc dla swych astronautów w rosyjskich satelitach Sojuz (Sojuz dotarł do MKS, 2014-11-24). Ich loty na Międzynarodową Stację Kosmiczną miałyby odbyć się w 2018. NASA zabezpieczyła się w ten sposób na wypadek niepowodzenia programów budowy rodzimych, komercyjnych pojazdów kosmicznych, realizowanych przez Boeinga i SpaceX. Ich pierwsze loty załogowe planowane są na 2017.

Kontrakt, który planuje podpisać NASA dotyczy 4 lotów Sojuzów. 6 astronautów spoza Rosji, którzy mieliby nimi polecieć, pochodziłoby z USA, Kanady, Japonii i państw Europy Zachodniej. Ostatni z nich mieliby wrócić z MKS wiosną 2019.

Poprzedni kontrakt NASA i Roskosmosu dotyczący lotów na Międzynarodową Stację Kosmiczną został podpisany w 2014. Dotyczył lotów 4 astronautów planowanych na 2017. Amerykanie muszą bowiem zamawiać miejsca w rosyjskich pojazdach kosmicznych z co najmniej 3-letnim wyprzedzeniem.

Wcześniej były szef Korporacji rakietowo-kosmicznej Energia – producenta satelitów Sojuz i Progress, Witalij Łopota ujawnił, że jedno miejsce w Sojuzie kosztuje NASA ok. 80 mln USD. Pieniądze te wzmacniają program budowy rosyjskich kosmicznych statków załogowych, na który sami Rosjanie przeznaczają 22-23% środków z Federalnego programu kosmicznego. Zdaniem Łopoty, o wiele za mało, by zagwarantować jego należyty rozwój. Źródła amerykańskie podają, że jedno miejsce w Sojuzie kosztuje NASA 76 mln USD..

Obecnie obowiązujące umowy obligują Rosję do wspierania MSK do 2020. Do końca br. Roskosmos ma podjąć decyzję, czy przedłuży ten okres. NASA zobowiązała się do uczestniczenia w programie do 2024 i tego samego Amerykanie oczekują od Rosjan. Rosjanie z kolei prowadzą rozmowy z ChRL i Indiami o zbudowaniu nowej stacji kosmicznej bez udziału USA i UE.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.