Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

24 Rafale i fregata FREMM dla Egiptu

Lotnictwo wojskowe, Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 08 lutego 2015

Egipt zamierza kupić 24 samoloty wielozadaniowe Rafale i fregatę FREMM. Kontrakt ma być wart 4,5 mld euro.

Rafale nad piramidami / Zdjęcie: Dassault Aviation

Według mediów francuskich, Egipt jest bliski podpisania kontraktu dotyczącego zakupu 24 samolotów wielozadaniowych Dassault Rafale i jednej fregaty FREMM produkowanej przez DCNS. Sfinalizowanie umowy jest możliwe w ciągu tygodnia, po ostatecznym zaaprobowaniu przez strony warunków finansowych transakcji. Ma być ona w 50% kredytowana przez francuski bank eksportowy COFACE. Według paryskiego dziennika gospodarczego Les Echos, pierwotnie Egipt domagał się udziału COFACE w wysokości 80-90% wartości kontraktu. Po negocjacjach możliwy jest udział w transakcji także innych francuskich banków i Arabii Saudyjskiej. Egipt zaś zgodził się wnieść przedpłatę w wysokości 500 mln Euro (2,1 mld zł).

Zmniejszeniu w stosunku do pierwotnych ustaleń ulegnie też zapewne wartość transakcji. Początkowo francuskie uzbrojenie miało kosztować 5-6 mld euro. Teraz w grę wchodzi raczej 4,5 mld euro (ok. 19 mld zł). Możliwe jest też, że zmianie ulegnie przedmiot kontraktu i będzie on dotyczyć 20-24 samolotów Rafale i dwóch fregat FREMM (FREMM dla Egiptu?, 2014-11-27).

Pierwsza partia Rafale będzie prawdopodobnie pochodzić z zestawu francuskich wojsk lotniczych. Kolejna fregata FREMM dla francuskiej marynarki wojennej – Normandie, przechodzi właśnie badania morskie. Nie wiadomo, czy to właśnie ona trafi ostatecznie do Egiptu. Jeśli potwierdzi się, że pierwsze samoloty i okręt znajdą się w służbie egipskiej już w sierpniu, jest to bardzo prawdopodobne. Pierwsza transza Rafale miałaby liczyć 6 samolotów. Kolejna – 12.

O tym, że Dassault Aviation zawrze w najbliższym czasie transakcję eksportową poinformował wczoraj jej dyrektor wykonawczy, Eric Trappier. Nie ujawnił jednak odbiorcy. Warto pamiętać, że Francuzi prowadzą negocjacje dotyczące sprzedaży samolotów Rafale z Indiami i Katarem (Katar kupił Rafale?, 2014-11-26). Te pierwsze miałyby kupić 126 myśliwców, a drugi 36 z opcją na 36 kolejnych. Negocjacje z New Delhi toczą się jednak już od 2012 i ciągle wydają się być dalekie od finalizacji (Su-30MKI zamiast Rafale? , 2015-01-02).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.